Ю.А.Паламарчук, вчитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів с. Червоне
Гайворонського району Кіровоградської області
ПОДОРОЖ СТЕЖИНКАМИ ДОБРА
(пізнавально-виховна година для
учнів початкових класів)
Мета: ознайомлювати
дітей із життям і творчістю видатного педагога В.О.Сухомлинського; викликати
інтерес до його творів; формувати у
дітей уявлення про навколишній світ, його
красу; вчити дітей передавати свою думку; сприяти розвитку мовлення та
здібностей учнів; формувати кращі людські риси, любов до природи, людей та
сприяти патріотичному розвитку учнів.
Обладнання: портрет
В.О.Сухомлинського, ілюстрації , тексти оповідань і казок, зображення феї
Добринки, виставка книг, презентація.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
Вчитель: Дітки, сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми з вами
вирушимо у подорож Стежинками Добра.
(Слайд 1)
Та для того, щоб подорожувати чарівною країною, ви
повинні відгадати загадку. Цю загадку принесла фея Добринка.
З роками воно не старіє,
Усіх від холоду зігріє.
Людям воно, як сонце світить.
Хай його творять дорослі і діти. (Добро)
(Слайд 2)
Ви постійно чуєте слово «добро», а що ж воно означає?
(відповіді дітей)
Добро творити на Землі
Людині лиш дано.
І навіть діточки малі
Всі знають це давно.
Краса і море доброти
Оточує нас всіх.
Подібним будь до сонця ти,
Щоб зазвучав твій сміх,
Щоб ти освітлював всім шлях,
Як сонце з висоти.
Хай сяє усмішка в очах,
Будь завжди добрим ти!
ІІ. Повідомлення теми і мети
заняття
Вчитель: Тож перша наша станція – Серце віддаю дітям!
(Слайд 4)
Так каже кожен вчитель, кожна матуся, татусь, бабуся і
дідусь… І так казав один із найдобріших людей – Василь Олександрович
Сухомлинський.
(Слайд 5)
Ш. Опрацювання теми уроку
Вчитель: В.О. Сухомлинський — український письменник, вчитель.
Його творчість сповнена любов'ю до природи, до рідного краю, до людей. Він
виріс серед прекрасної природи та з раннього дитинства навчався бачити і
відчувати прекрасне, а згодом все це передав у своїй творчості.
Героями його творчості найчастіше виступають діти. Багато
його творів були написані в процесі спілкування з дітьми, під час екскурсій,
прогулянок, бесід.
(Слайд 6)
Вони були необхідні для того, щоб краще пояснити дітям
події, явища, які вони спостерігали, викликали інтерес до них або змусили
замислитись над вчинками, поведінкою.
(Слайд 7)
В своїх оповіданнях про природу В.О. Сухомлинський закликає
нас уважно придивлятися до навколишньої дійсності, милуватися красою природи,
розуміти, що все в природі єдине. Заохочує пізнати життя тварин, рослин,
птахів, бережно ставитись до природи. В.О.Сухомлинський доносить до наших
сердець, що людина є частиною природи та повинна жити у злагоді та гармонії з
усіма, творити добро та щастя навколо себе.
(Слайд 8)
Вчитель: Наступна наша станція – Добрі справи! Для того, щоб
проїхати цією станцією, ви повинні бути дуже уважними. Я називатиму різні
справи, якщо людина повинна робити те, що я називаю, то ви плескаєте в долоні,
а якщо ні, то нічого не робите.
Шанувати працю інших людей
Галасувати, коли хтось відпочиває
Допомагати друзям у біді
Любити своїх батьків
Робити комусь зле, якщо цього ніхто не бачить
Обманювати, хвалитися
Бути вихованою, стриманою
Ображати інших
Берегти рідну природу та охороняти її
Добре вчитися, багато читати
(Слайд 9)
Діти, ви дуже добре справилися із завданням! Фея Добринка
задоволена вашими знаннями і дарує чарівні квитки на потяг Шляхетних Вчинків.
Вчитель: В.О.Сухомлинський говорив: "Казки – це свіжий
вітер, що роздмухує вогник дитячої думки і мови". Тож пропоную послухати
оповідання В.О.Сухомлинського «Соромно перед соловейком».
(Слайд 10, 11, 12)
А тепер вікторина «Найуважніший учень»
Як звали дівчаток із оповідання «Соромно перед
соловейком»?
В якому класі навчалися Оля і Ліда?
Чию пісню почули дівчата у лісі?
Що зробила Оля після обіду?
Як вчинила Ліда з недоїдками?
Що запитала Оля?
Як пояснила свої дії Оля?
Що відповіла Ліда?
(Слайд 13)
Діти, яка мораль цього оповідання?
Що нам хотів пояснити В.О.Сухомлинський?
(відповіді дітей)
Вчитель: Саме так! В.О.Сухомлинський закликав нас всіх творити
добро, творити прекрасне і світле навколо себе!
(Слайд 14)
В.О.Сухомлинський казав:
«Якщо Ви бажаєте, щоб діти творили, створювали художні
образи, перенесіть з вогника своєї творчості хоча б одну іскру в свідомість
дитини. Якщо Ви не вмієте творити, або вам здається пустою забавою спуститися
до світу дитячих інтересів, - нічого не вийде.»
Тому, ми спустимося в найглибші куточки нашої душі і
творчості, щоб наш потяг мчав на всій швидкості, ми з вами спробує написати
свою власну казку про добро.
(творча практична діяльність учнів)
ІV. Закріплення набутих знань
Вчитель: Тепер прослухаймо ваші власні казки про добрі вчинки.
(читання та обговорення дитячих творів)
Вчитель: У вас дуже сердечні, щирі і добрі оповідання.
А тепер ми створимо Квітку Радості. На пелюстках цієї
квітки напишіть добрі слова один одному. Щоб від ваших слів стало приємно та
радісно.
(Слайд 15)
(На дошці прикріплена квітка з паперу. Діти підходять до
дошки, пишуть добрі слова на пелюстках і зачитують їх.)
V. Підсумок уроку
Будь чистою і світлою, дитино.
Твори добро у світі кожен час.
Добро і є та категорія єдина,
Яка веде до світла кожного із нас.
Добром на доброту відповідай щоднини
Й на зло також добром відповідай.
Покликання найбільше для людини –
Добро творити! Це запам’ятай!
(Слайд 16)
Список використаних джерел:
1. Сухомлинський Василь. Казки Школи під Голубим Небом:
Казки, притчі, оповідання / Упоряд.О.В.Сухомлинська; Худож. М. В. Перевальська.
– К.: Рад.шк., 1991. – 191 с.; іл.
Немає коментарів:
Дописати коментар