МОТИВИ ВИБОРУ ПРОФЕСІЇ
(лекційно-практичне заняття для учнів 9 класу)
Мета:
Навчальна: сформувати поняття про алгоритм вибору професії, отримати інформацію про мотиви вибору
професії;
Виховна: виховувати
культуру праці, працелюбність, повагу до праці;
Розвиваюча: розвивати
мислення, сприяти всебічному розвитку учнів, розвивати пам`ять, мислення.
Обладнання: комп’ютери,
проектор, робочі зошити.
ПЛАН
1. Організаційний момент
2. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності
3. Викладення нового матеріалу
4. Закріплення вивченого матеріалу
5. Практична робота
6. Завдання для виконання дома
7. Закінчення уроку.
2. Повідомлення теми, мети уроку, мотивація навчальної діяльності
3. Викладення нового матеріалу
4. Закріплення вивченого матеріалу
5. Практична робота
6. Завдання для виконання дома
7. Закінчення уроку.
ХІД І ЗМІСТ
ЗАНЯТТЯ
І. Організаційний момент
Привітання
з класом. Концентрація уваги учнів та перевірка їх наявності.
ІІ. Повідомлення теми, мети, завдань уроку,
мотивація навчальної діяльності .
Тема
уроку: Мотиви вибору професії.
Мета
уроку: сформувати поняття про алгоритм вибору
професії,; отримати інформацію про мотиви вибору професії.
Послухаймо цікаву казку.
Юрко готував домашнє завдання з
граматики. Він переписав кілька речень. Треба було ще підкреслити іменники, але
Юрко поспішав.
Він швиденько згорнув зошит і
побіг до хлопців грати в м'яча. Увечері батько перевірив зошити й помітив, що
там не все гаразд.
— Чого ж ти не закінчив роботи? —
питає сина. А Юрко не знає, що й казати.
— То дрібничка, то гвинтик...
— Слухай, що я тобі розповім,—
мовив тоді батько. — На заводі збудували великий літак. Багато людей працювало,
щоб усе якнайкраще зробити. Лишалось загвинтити під крилом один маленький
гвинтик. Загадали робітникові. А він забув. Так і передали літак на аеродром.
Літак був пасажирський. Полетів літак у
перший рейс. В ньому сиділо п'ятдесят пасажирів. Але ж він був без
одного-однісінького гвинтика... На віражі крило зламалось, літак упав і
розбився. Загинули люди. Ось що буває, коли хтось забуде про мале-е-енький
гвинтик.
Як ви
думаєте, чи буде відповідь батька мотивом для того, щоб Юрко змінив свою думку?
Які мотиви змогли б спонукати вас виконати домашнє завдання? Що може вплинути
на вас у виборі професії?
ІІІ. Викладення
нового матеріалу (з демонстрацією презентації).
Мотиви вибору професії.
Нині
важливим фактором, що забезпечує успіх людини у діяльності, вважають не тільки
її здібності, а й мотивацію. Мотивація - це рушійна сила, енергія, що спрямовує
людей до бажаного для них результату. Поняття “мотив” походить від латинського movere - рухати, штовхати і означає спонукання до дії, те,
що примушує людину до дії. Уявлення про мотивацію виникає, коли ми намагаємося
пояснити поведінку людини. Це пошук відповідей на запитання: “чому?”,
“навіщо?”, “з якою метою?”, “заради чого?”, “який сенс?”.
Мотивація - це сукупність спонукальних факторів, які
визначають поведінку людини; це всі мотиви, потреби, стимули, ситуативні
чинники, які зумовлюють активність особистості.З усіх спонукальних факторів
найбільш важливими вважають потреби. У психології потреба визначається як
необхідність, яку відчуває людина, у певних умовах життя і розвитку. Вони є
особливою сутнісною силою, внутрішньою енергією особистості, що заряджає її для
дій із забезпечення самозбереження і саморозвитку. Існує багато теорій потреб.
Найбільш відомою є загальна система основних потреб людини, яку виклав у
класичній праці “Мотивація й особистість” А. Маслоу. Ним запропонована
“піраміда потреб”, яка становить собою ієрархічну модель надбудовування вищих
потреб над нижчими. В основі піраміди лежать фізіологічні потреби (в
харчуванні, житлі тощо), вище розташована потреба в захисті, стабільності
життя. Далі людина проявляє потребу в спілкуванні, соціальних зв’язках і
відносинах з оточуючими. Останні дві вищі потреби - це потреба в повазі й
визнанні, а також потреба в самореалізації своїх здібностей.
Людина розвивається повноцінно, тільки
якщо не зупиняється на нижчих щаблях. Якщо людині пощастить знайти такий вид
діяльності, у якому вона зможе реалізувати вищі потреби - потребу в
спілкуванні, повазі й самореалізації, то їй не загрожує пересичення, оскільки
ці потреби не насичуються.
Піраміда А. Маслоу навіть на перший
погляд далеко не бездоганна: з ієрархічної моделі мотивації виходить, що вищі
потреби можуть актуалізуватися лише в міру задоволення нижчих, базових. А це
зовсім не безперечно. Адже саме людина здатна заради вищої мети піти на багато
жертв, зневажити безпекою заради любові, поділитися з ближнім останнім шматком
хліба, віддати життя за власні переконання. Усвідомивши уразливість моделі, А.
Маслоу радикально переглянув її у своїх пізніх працях. Він розділив потреби на два класи: Д-потреби (потреби нижчого порядку,
дефіцитарні, або такі, що насичуються) і Б-потреби (буттєві, що не насичуються),
звівши проблему мотивації до питання, поставленого середньовічними богословами
й загостреного в XX ст. Э. Фроммом, - “мати чи
бути?”.
Види мотивів та їх урахування під час вибору професій. На основі
системи потреб А. Маслоу сучасними дослідниками шкільної профорієнтації
розроблено структуру, в якій можна виділити п’ять основних мотивів трудової
діяльності людини.
1. Мотив заробітку.
Люди з таким провідним мотивом здатні піти на ризик, зневажити стабільністю
заради високого заробітку, готові працювати замінімального спілкування, не
прагнуть престижу й визнання та не розглядають творчість і зміст праці як
важливий стимул у роботі.
2. Мотив
стабільності. Ці люди можуть знехтувати іншими мотивами заради постійної роботи
й гарантії нехай і не найвищого заробітку.
3. Мотив
спілкування. Для людей з таким провідним мотивом головне - колектив, відносини
з колегами, прагнення належати до певної соціальної групи. Людина працює на цій
роботі тому, що її оточують цікаві люди, дружний колектив, спілкування
приносить їй радість.
4. Мотив кар’єри,
визнання, поваги. У цьому разі основним мотивом є прагнення отримати визнання
за свою працю. З одного боку - повагу серед колег, керівництва, а з іншого -
бажання мати престижну роботу, професію, яка є престижною серед знайомих і
друзів.
5. Мотив
самореалізації через професійну діяльність. Людина прагне стати “класним”
фахівцем, творити, досягти високого професійного рівня; це пов’язане не з
оплатою праці, повагою, визнанням на роботі, а з тим, що високий професіоналізм
дає задоволення людині від самої трудової діяльності.
Здебільшого людина працює, щоб
задовольнити не тільки одну головну потребу, а хоче, щоб і колектив був
чудовий, і робота цікавою, і колеги поважали. Але ступінь важливості цих бажань
може бути різним.
Зовнішні (об’єктивні) і внутрішні (суб’єктивні) фактори вибору
професії.
Вибір професії - системний процес і, як будь-яка діяльність, він визначається
комплексом зовнішніх і внутрішніх факторів.
Відомий радянський дослідник Є. Клімов
вирізняє вісім основних факторів, що визначають професійний вибір:
1. Позиція старших
членів сім’ї (батьків або осіб, які їх замінюють).
2. Позиція
однокласників, друзів (однолітків).
3. Позиція
вчителів, шкільних педагогів, класного керівника.
4. Особисті
професійні плани.
5. Здібності.
6. Рівень домагань суспільного
визнання.
7. Інформованість.
8. Схильності.
Для того, щоб краще орієнтуватися у
великому розміїтті мотивів, їх поділяють на внутрішні і зовнішні.
Внутрішні мотиви вибору тієї чи іншої
професії:
•
відповідність
здібностям, призначенню;
•
можливість
особистісного розвитку;
•
суспільна
та особиста значущість;
•
задоволення,
яке приносить робота завдяки її творчому характеру.
Внутрішня мотивація виникає з потреб
самої людини, тому на її основі
вона працює із задоволенням, без
зовнішнього тиску.
Зовнішні мотиви:
•
заробіток;
•
престиж;
•
тиск
інших людей;
•
особливі
обставини тощо.
Зовнішні мотиви
можуть бути розділені на позитивні і негативні.
До позитивних
мотивів належать: матеріальне
стимулювання, можливість просування
по службі, престиж, тобто стимули, заради яких людина охоче буде працювати.
Негативні
мотиви: вплив
на особистість шляхом тиску, маніпулювання та інших дій
негативного характеру.
Дослідження свідчать, що найбільш ефективним щодо
задоволеності працею і її результатами є перевага внутрішніх мотивів у сукупності
з позитивною зовнішньою мотивацією.
ІV. Закріплення
вивченого матеріалу.
Дайте
відповідь на запитання:
1. Що таке мотивація?
2. Перерахуйте основні мотиви
вибору професії.
3. Перерахуйте зовнішні мотиви.
4. Перерахуйте внутрішні
мотиви.
5. Які мотиви є позитивними?
6. Які мотиви є негативними?
V. Практична робота
5.1. Вправа «Мої цінності» (Додаток А).
5.2. В зошиті виконайте самостійну роботу (Додаток
Б)
VI Завдання для виконання дома.
Вивчити матеріал по темі.
Вивчити матеріал по темі.
VІI. 3акінчення
уроку.
Підведення підсумків уроку,
аналіз позитивних і негативних моментів у роботі учнів, пояснення шляхів
усунення недоліків. Приведення в порядок робочих місць.
Список використаних джерел
1.
Людина і світ
професій (9, 17, 35, 70 год.) : комплекс навчальних програм курсу за
вибором для учнів 8–9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів / І. Д. Бех
(науковий консультант), О. В. Мельник, Л. А. Гуцан, О. Л. Морін, І. І. Ткачук
та ін. – 2013.
2.
Людина і світ
професій : навч.-метод. посіб. для вчителів [до комплексу навчальних
програм курсу за вибором «Людина і світ професій» (9, 17, 35, 70 год.) для
учнів 8–9-х класів загальноосвітніх навчальних закладів] /
О. В. Мельник, О. Л. Морін, Л. А. Гуцан,
І. І. Ткачук, З. В. Охріменко та ін., за ред.
О. Л. Мельника. – 2013
3.
Гуцан Л.А. Робочий
зошит старшокласника з навчальної програми для учнів 9-х класів
загальноосвітніх навчальних закладів, які навчаються за програмою курсу
профорієнтаційного спрямування «Людина і світ професій» в обсязі 17 годин. –
К., 2010. – 80с, іл., табл.
4.
Робочий зошит.
Людина і світ професій (35 годин) / О.В. Мельник, О.Л. Морін. –
Івано-Франківськ: НАІР, 2015. – 60с.
Додаток А
Вправа "Мої цінності"
Мета вправи: вправа спрямована на аналіз спонукальних чинників у виборі
професії. Вона змушує замислитися над проблемною ситуацією та в цілому спонукає учасників до
активного пошуку рішення позначених проблем.
Ведучий: Перед Вами перелік цінностей. Вони всі дуже важливі для кожної людини, але
для різних людей вони мають різне значення. Прочитайте їх уважно і визначіть,
що для вас має першочергове значення в житті. Навпроти першочергової цінності
поставте цифру «1». Далі (із решти переліку) виберіть знову найважливішу для
вас і поставте цифру «2», дійте так, поки не дійдете до числа «21».
На виконання роботи вам відводиться 5 хвилин.
Життєві цінності
|
||
1
|
Хороша
освіта
|
|
2
|
Хороша
робота і кар’єра
|
|
3
|
Щаслива
сім’я
|
|
4
|
Слава
|
|
5
|
Гроші,
багатство
|
|
6
|
Вірні
друзі, дружба
|
|
7
|
Досягнення
в мистецтві, музиці, спорті
|
|
8
|
Справжнє
кохання
|
|
9
|
Хороше
здоров’я
|
|
10
|
Знання
|
|
11
|
Впевненість
у собі та самоповага
|
|
12
|
Хороше
харчування
|
|
13
|
Красивий
одяг, ювелірні прикраси
|
|
14
|
Влада
та статус у суспільстві
|
|
15
|
Хороший
дім, квартира
|
|
16
|
Мир
на планеті
|
|
17
|
Щастя
близьких людей
|
|
18
|
Благополуччя
держави
|
|
19
|
Активна
життєва позиція в суспільстві
|
|
20
|
Любов
|
|
21
|
Свобода.
Як незалежність у вчинках та діях.
|
Висновки:
Ми переконалися,
наскільки нелегко вирішувати питання про вибір життєвих цінностей.
Профорієнтація покликана допомогти людині правильно вирішити проблему
професійного вибору. Професійна орієнтація являє собою вибір професії, що найбільше відповідає
індивідуальним особливостям, схильностей і здібностей людини. Проаналізуйте отримані
результати,.
Додаток Б
Дайте відповіді на запитання:
1.
Спробуйте
визначити, які мотиви спонукають вас і ваших товаришів до навчальної
діяльності?
2.
Які з названих вами
мотивів найвагоміші? Чому?
3.
Хто відповідає за
мотивацію більшою мірою – ви, батьки чи вчителі? Відповідь поясніть.
4.
Спробуйте
визначити, які мотиви спонукають ваших товаришів до вибору майбутньої професії.
Відповідь поясніть.
Немає коментарів:
Дописати коментар