С. П. Мельник,
викладач автосправи Гайворонського міжшкільного навчально-виробничого
комбінату Гайворонського району Кіровоградської області
ПІДСУМКОВА ПЕРЕВІРКА ЗНАНЬ
(урок-ділова гра для учнів 11
класу)
Мета:
Навчальна: підвести
підсумок знань учнів з правил дорожнього руху та вміння застосовувати знання на
практиці;
Виховна:
виховувати в учнів дисциплінованість, відповідальність, колективізм;
Розвиваюча:
розвивати мислення, увагу, розвивати пам`ять.
Обладнання: три комплекти дорожніх знаків, набір ситуаційних
комбінацій, плакати, таблиці.
Хід уроку
І. Організаційна частина
- перевірка наявності учнів;
- визначення стану учнів і готовності їх до уроку.
ІІ. Актуалізація і корекція опорних знань .
-
Методом
усного опитування;
-
Ігровими
елементами;
-
Розв’язуванням
білетів програмового опитування;
-
Методом
ситуаційного навчання.
«Духовне життя дитини, - писав В.О.
Сухомлинський, - повноцінне лише тоді, коли вона живе у світі гри, казки,
музики, фантазії, творчості. Без цього вона засушена квітка». Ми бачимо, що
видатний педагог ставить гру в один ряд із будь-якою активною творчістю.
Тому гра, як важливий засіб пізнання світу,
повинна найактивніше включатися в навчальний процес, її використання дозволяє
успішно формувати і закріплювати позитивне ставлення дитини до навчальної
праці.
Граючи на уроці, діти стають психологічно
розкутими, що сприяє прояву їхніх творчих здібностей. В іграх, непомітно для
себе дитина «втягується» у навчальну працю, відчуває її радість від цього.
Усвідомлення «я це можу» зміцнює впевненість у собі і породжує потребу «мені це
необхідно, цікаво і зовсім не страшно».
Таким чином, гра в навчальному процесі створює
мотивацію, близьку до природної, збуджує цікавість, підвищує рівень навчальної
праці, розвиває комунікативні навички.
Порівняно з іншими формами навчання і
виховання, перевага гри полягає в тому, що вона досягає своїх цілей непомітно
для вихованця, тобто не чинить насильства над особистістю дитини.
Гра не визнає примусу, і це є процес виключно
добровільний. Ця обставина й визначає діяльності в навчальний процес.
При всій привабливості ідеї впровадження
ігрової діяльності в навчальний процес необхідно відзначити, що ігри доречні й
ефективні не на всіх уроках. Найбільший ігровий потенціал мають уроки
узагальнення отриманих знань, закріплення їх або вироблення практичних умінь і
навичок. На інших уроках можна впроваджувати ігрові елементи на різних його
стадіях.
Для прикладу проведу урок-гру при вивченні «Правил
дорожнього руху», по темі: «Підсумкова
перевірка».
Урок бажано провести в формі рольової гри,
шляхом змагання трьох команд.
Для цього, не менше як за тиждень, потрібно
клас поділити на три команди, краще за територіальними ознаками, щоб учні були
з одного населеного пункту, або декількох рядом розташованих.
Ось, наприклад, в моєму класі одинадцятому
«Водії категорії «В» - 29 учнів.
Їх я розділив на три команди. Команда №1 – 10
учнів ( с. Хащувате, с. Казавчин).
Команда №2 10 учнів (смт. Завалля, смт. Салькове).
Команда №3 9 учнів (м. Гайворон).
Обрані капітани разом з командою, придумують своїй команді назву і
девіз змагання.
Оцінювання результатів змагання команд
здійснює жюрі по одному представнику від кожної команди. Оцінювання
здійснюється за п’яти - бальною
системою.
При однакових результатах перемагає той, хто
виконав завдання першим.
Якщо команда не дала повну відповідь, то команди - суперниці доповнюють її і отримують 1 бал. Всі учні команди, яка перемагає
отримують
додатково один заохочувальний бал.
Змагання складається із 4 вправ.
1. Розминка (домашнє
завдання).
2.
Розкладання дорожніх знаків на групи.
3. Відповіді на запитання в
білетах.
4.
Відповіді на ситуативні запитання.
Для
розминки команди готують по одному запитанню для команд - суперниць.
На початку
цього змагання вчитель задає кожній команді по одному запитанню. Після чого
задають запитання команди. Для виконання другої вправи потрібно заготовити три комплекти
дорожніх знаків. Кожній команді видається один комплект. По команді вчителя
знаки з конверта висипаються на стіл і учні розкладають їх на сім груп. Перемагає та команда,
яка раніше виконає вправу без помилок.
Якість
перевіряють команди суперниці по схемі
Під час перевірки
кожен член жюрі знаходиться біля стола однієї з команд в якості спостерігача.
По
закінченню перевірки жюрі оголошує підсумки.
Третій тур
змагання здійснюється шляхом відповідей на запитання білетів. Вчитель розкладає
білети на столах перед кожним учнем лицьовою
стороною вниз.
По команді
вчителя учні розвертають білет і починають відповідати. На це змагання
відводиться 20 хвилин. Учні, які відповіли на
запитання білета , виходять на перерву, а жюрі починає обробляти результати і
заносити їх у зведену таблицю, яку необхідно заготовити завчасно. Під час роботи учнів з білетами вмикається
трансляція музичних творів, її можна вмикати і при виконанні другої вправи.
Під час
участі в ІV турі команди відповідають на ситуативні питання,
відчуваючи себе експертами. Це підвищує
їх відповідальність і усвідомлення, що від їх відповіді, інколи, залежить доля
людини.
Для
проведення такого виду змагання вчитель повинен провести велику підготовчу
роботу. По-перше постійно слідкувати за професійною пресою водія, телепередачею
"Ситуація",
систематично спілкуватися з водіями автопідприємств, своїми випускниками. Деякі
спілкування записати на відеокасети, і потім самі цікаві моменти внести до програми змагань.
Наведу приклади ситуацій з листів учасників ДТП:
«Пишу Вам
цього листа з великим хвилюванням.
З березня
2010 р., керуючи автомобілем ВАЗ-2121 "Нива", на швидкості близько
60км/год., я під'їжджав по головній дорозі до перехрестя нерівнозначних
доріг. Йшов мокрий сніг, видимість
дороги була приблизно 500-700м.
Праворуч по
другорядній дорозі до перехрестя наближався "Москвич". Його водій
раптово зупинився на перехресті, зайнявши при цьому приблизно 1метр смуги руху,
по якій рухався я.
За 30-60м до
"Москвича", що зупинився, я розпочав виконувати об'їзд перешкоди.
Одночасно водій "Москвича" теж почав рух, перетинаючи смугу руху мого
напрямку. Щоб уникнути
зіткнення, я узяв лівіше, виїхав на зустрічну смугу, де і сталася ДТП.
На мою
думку вся провина повинна лягти на водія автомобіля "Москвич".
А яка ваша думка?
м. Бершадь.
Анатолій Литвин.
Схему
пригоди додаю:
Лист другий :
«Звертаюся
до Вас мало не як в останню інстанцію. Розумію, що захистити мене ви не зможете, та
сподіваюся на кваліфікований
аналіз ДТП, що сталася з моєю участю. Це сталося в м. Саврані на дорозі з
двостороннім рухом, що має по
одній смузі в кожному напрямку.
Керуючи
велосипедом, я рухався не невеликій швидкості, тримаючись правого краю проїзної частини.
Раптом
ззаду пролунав пронизливий сигнал автомобіля. Я здригнувся, різко озирнувся, щоб
оцінити ситуацію і, втративши керування, впав на проїзну частину ліворуч. Підвівшись, побачив, що
на зустрічній смузі сталося зіткнення двох легкових автомобілів. Постраждалих не було,
але транспортні засоби одержали
пошкодження. Працівник ДАІ, що приїхав на місце ДТП, звинуватив мене і запропонував,
щоб я відшкодував збитки, завдані власникам автомобілів. Хіба ж це справедливо?
І я благаю
Вас, підкажіть мені, як себе захистити.
Ігор
Марчинський.
Схему
ситуації що склалася перед скоєнням ДТП додаю.
На урок заготовити до
десяти ситуацій. Після прослуховування ситуації записаної на магнітофонну
плівку, чи зачитавши листа, відповідає та
команда, яка першою підніме руку. В обговоренні ситуації мають право брати
всі команди, якщо у них є інша думка.
Відповідь оцінюється на
відмінно тільки в тому випадку, коли дана обґрунтована відповідь із силкою на
параграф, пункт Правил дорожнього руху.
У заключній частині
підвести підсумок уроку, оголосити результати змагання..
Багаторічний досвід
роботи незаперечно показує, що застосування нга уроках традиційних та
інноваційних методів навчання дає досить вагомі наслідки, робить уроки цікавими,
що сприяє глибокому і свідомому
засвоєнню учнями знань активізації розумової праці школярів, що в кінцевому
результаті забезпечує достатньо високий рівень знань, про що свідчать щорічні
результати екзаменів в РЕВ ДАІ. Так за десять років роботи в комбінаті процент
здачі учнями державного екзамену з першого разу складав в середньому понад 80
відсотків.
За останні роки багато
випускників комбінату, отримавши спеціальність водія і успішно працюють на
транспортних засобах. Спеціальність водія допомагає їм виживати в сучасних
непростих умовах.
Національна Доктрина розвитку освіти
ставить перед учителем завдання створити дитині умови для її максимального
самовизначення й самовираження. Зрозуміло, що персональний вектор розвитку
далеко не кожного учня збігається з напрямком руху у велику науку, але із
задоволенням і користю навчатися здатні усі. Для цього процес навчання повинен
бути сконструйований з максимальною близькістю до запитів і можливостей дитини.
Умовою успіху в розвитку мислення є висока
пізнавальна активність учнів. Ефективне засвоєння знань припускає таку
організацію пізнавальної діяльності учнів, при якій навчальний матеріал стає
предметом активних, розумових і практичних дій кожної дитини.
ІІІ. Підведення підсумків уроку
-
Аналіз діяльності учнів на уроці;
-
Оголошення переможців;
-
Повідомлення та виставлення оцінок;
-
Повідомлення домашнього завдання.
Список
використаних джерел
1.
В.О.
Сухомлинський «Сто порад вчителеві». – Радянська школа, 1988. – 304с.
2.
В.О.
Сухомлинський «Серце віддаю дітям». - Радянська школа, 1972. – 244с.
Немає коментарів:
Дописати коментар