К.В. Рабенюк вчитель географії,
Т.О.
Стародуб вчитель біології,
загальноосвітньої
школи
І-ІІІ
ступенів с. Могильне
Гайворонського району
Кіровоградської області
Ознайомлення з природними та
штучними екосистемами своєї місцевості
(бінарний урок,урок-екскурсія
для учнів 5 класу)
Мета
і завдання: закріпити на
практиці теоретичні знання про природні та штучні екосистеми. Продовжувати
знайомити учнів з компонентами екосистем; формувати в них вміння визначати
зв’язки, що існують між організмами місцевості, зокрема, харчові ланцюги;
виховувати бережливе ставлення до природи.
Обладнання: блокноти, олівці, бінокль, фотоапарат.
Хід уроку
І. Підготовка до екскурсії
1. Підготовка вчителя до екскурсії
Заздалегідь визначити:
доцільність проведення екскурсії, місце проведення залежно від того, де
розташована школа: в сільській чи міській місцевості, в центрі чи на околиці.
Місце проведення екскурсії є поле і луки.
2. Ознайомлення учнів із завданнями екскурсії
ІІ. План проведення екскурсії
1. Правила техніки
безпеки під час екскурсії
2. Ознайомлення
учнів з темою, метою та завданнями екскурсії, прогнозування того, що вони
можуть вивчити та спостерігати.
3. Поділ класу на
групи і отримання відповідного завдання, яке виконується безпосередньо при
спостереженні за природними та штучними екосистемами ( поле, луки). При розподілі класи на групи, пропонуємо дітям
завдання:
Із запропонованих
20 ілюстрацій обрати одну і об’єднатись
у групи - штучну чи природну
екосистеми ( пшениця, соняшник,
перепілка, тонконіг, кульбаба, буряк, звіробій, астрагал, ріпак, помідор,
конюшина, горох, кріт, мак, капуста, полівка, волошки сині, шипшина, хвощ
польовий, озима совка)
3. Розповідь до
прибуття об’єкта спостереження.
ІІІ. Проведення екскурсії
1.) Бесіда
1. 1. На чому
ґрунтується поділ екосистем на природні та штучні? Порівняйте природну та
штучну екосистеми ( біологічне
різноманіття:високе, низьке;харчові ланцюги: довгі,короткі;замкненість
кругообігу речовин:висока, низька).
1.2. Поясніть, що
таке харчовий ланцюг. Наведіть приклади будь-якого харчового ланцюга ( пшениця – миша – сокіл, конюшина – луговий
коник – вуж – хижий птах).
1.3. Уважно
розгляньте місцевість, де перебуваєте, і визначте, які типи екосистем ви
спостерігаєте ( поле, луки).
1.4. Розповідь з
використанням оповідання В.О. Сухомлинського « Поле і луки» ( під час прибуття до об’єкта спостереження).
З давніх–давен
живуть поруч Поле і Луки. З ранньої весни і до пізньої осені на поле приходить
людина. Оре землю, сіє, вибавляє бур’яни, збирає врожай, знов оре…Вона радіє,
коли на Полі вродить колосиста пшениця. А на Луках трава росте. Весною цвітуть
квіти, літають бджоли. Пасуться корови та вівці. Зеленіють луки з весни до
осені.
Якось Поле й питає
Луки:
-
Скажіть,
будь – ласка, чого це так – ніхто вас не оре й не засіває, а зеленієте від
весни до осені?
Луки й кажуть:
-
Нас
напуває весняна вода. Вона дає нам силу.
Поле
каже:
А я зеленію, бо засіває мене праця людська.
2) Робота в групах
Опишіть природну та штучну екосистеми ( поле, луки) за планом:
2.1.Як називається вибрана вами екосистема? Які в неї розміри?
2.2. Назвіть тварин та рослин, яких ви спостерігали під час екскурсії.
2.3.Зазначте, чим харчуються вказані тварини.
2.4.Складіть харчові ланцюги, які існують у вибраній вами екосистемі.
2.5. Сфотографуйте або замалюйте типових представників рослин і тварин
вашої екосистеми.
3.) Відповіді учнів за результатами виконаних завдань.
3.1.Перша група ( поле, 500м х 230м;
пшениця, маки, осот, миша польова, лелека, заєць, лисиця; рослини, комахи;
звірі; пшениця – миша польова – лисиця).
3.2.Друга група ( луки, 710м х 130 м;
кульбаба, тонконіг, розторопша, пирій, берізка, кріт, лелека, їжак, вуж; рослини, комахи; звірі;миша польова – вуж –
їжак)
4.)Доповіді учнів, які отримали випереджувальні завдання ( двоє учнів отримали випереджувальні
завдання: 1- учень підготував оповідання В.О.Сухомлинського « Квітка сонця», а
2- учень « Краплини роси»)
«Квітка
сонця»
На високому стеблі велика квітка з золотими пелюстками. Вона схожа на
сонце. Тому й називають квітку соняшником. Спить у ночі соняшник, схиливши
золоті пелюстки. Та як тільки сходить ранкова зоря, пелюстки тремтять. То соняшник
чекає на схід сонця. Ось уже сонце викотилося з – за обрію. Соняшник повертає
до нього свою золоту голівку й дивиться, дивиться на червоне вогняне коло.
Усміхається соняшник до сонця, радіє. Вітає його:
-
Добрий
день, сонечко, я так довго чекав на тебе в ночі!
Сонце піднімається
все вище й вище, пливе по небу. І соняшник повертає за ним свою золоту голівку.
Ось воно вже заходить за обрій, і соняшник востаннє усміхається його золотому
промінню. Зайшло сонце.
Повертає соняшник
голівку туди, де завтра зійде сонце.
Спить золота квітка, й сниться їй ранкова зоря.
Бесіда
за запитаннями до оповідання:
1.Чому соняшник повертав голівку в бік сонця? ( сонце є подразником)
2. Чому сонце піднімається над горизонтом? ( обертається планета)
«
Краплини роси»
Цвіте рожевий мак.
Уночі впала роса. Прокинулася вранці Квітка, побачила на своїх пелюстках
Краплини Роси. Питається краплинок:
-
Хто
ви такі?
Вони відповідають:
-
Ми
народжуємось із теплого нічного вітру. Ми – Росяні Краплинки.
Здивувалася Квітка.
Спостерігає, що ж робитимуть росинки. А вони сидять на пелюстках. Вийшло сонце,
і в кожній краплині загорілося маленьке сонечко. Сонце піднімалося над землею.
Росинки ставали все менші. Ось одна за одною і позникали.
-
Куди
ж ви йдете від мене? – запитала Квітка.
-
До
сонця, до сонця! – відповіли Крапельки Роси.
Запитання до оповідання « Краплинки роси»
1. Які фізичні процеси спостерігаються в оповіданні? ( конденсація, випаровування)
2. Що спричиняє ці процеси? ( зміна температури)
Узагальнююча бесіда.
1. Які природні
екосистеми своєї місцевості ви спостерігали на екскурсії?
2. Які рослини та
тварини ви спостерігали?
3.Які заходи з
охорони довкілля здійснюють люди для збереження досліджуваних вами екосистем?
ІV. Підбиття підсумків екскурсії.
Оцінювання знань та
практичних вмінь учнів. Визначення найбільш активних та уважних ( за правильні та змістовні відповіді учні
під час екскурсії отримують монети з балами відповідно до критерій оцінювання)
V. Повідомлення домашнього завдання
1. Оформити
отриману інформацію з чернетки у робочі
зошити.
2. Підготувати
розповідь про результати свого спостереження ( ІІ – ІІІ рівень)
3. Підготувати
презентацію екосистеми на вибір ( поле,
луки) та захист до неї (ІV рівень)
Список використаних джерел
1.
Буяло Т.Є., Васютіна Т.М. Уроки
природознавства. 6 клас: Посібник для вчителя. – Тернопіль:Навчальна книга,
2006. – 192 с.
2.
Котик
Т.С. Завдання з природознавства: 6 клас. – К.: Генеза, 2007. – 80 с.
3.
Руденко
О.В. Педагогічні ідеї В.О.Сухомлинського на уроках географії. – Х.: Вид. група
« Основа», 2008. – 9с.
Немає коментарів:
Дописати коментар