О.С.
Захаренко,
вчитель
початкових класів
загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів с. Солгутове
Гайворонського
району
Кіровоградської
області
В. СУХОМЛИНСЬКИЙ «УСМІШКА»
(урок-читання для учнів 4 класу)
Мета
і завдання:
актуалізувати і розширити знання дітей про життя, творчість видатного
українського педагога і письменника; розвивати вміння аналізувати і
структурувати текст (знаходити описи, міркування, частини будови тексту,
удосконалювати вміння виділяти і пояснювати зв’язок між причиною і наслідком);
виховувати в учнів доброзичливе ставлення до оточуючих.
Обладнання. Комп’ютер,
тлумачний словник.
Хід уроку:
I. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ
II. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ
1. Робота
над анаграмою
С У Ш А К І М
2 1 5 7 6 4
3
Відповідь: усмішка.
— Як приємно бачити усміхнене обличчя, чути ласкаві,
звернені до тебе слова! І тоді твій настрій стає піднесеним, веселим. Так само
і людям приємно почути від тебе приємні, лагідні слова.
— Що означає слово усмішка? (Усмішка — міміка обличчя,
вуст, що виражає задоволення, прихильність, іронію; безголосий сміх. Якщо
кажуть: доля усміхається, це означає, що людині щастить, таланить.)
— Навіщо потрібна усмішка? (Усмішка допомагає людині:
усуває настороженість, долає перешкоди у спілкуванні з людьми. Відкрите
обличчя, прямий погляд, привітна усмішка — це ознаки людини чесної, розумної,
привітної, вихованої.)
— Цікаво знати, що найчастіше посміхаються американці.
Вони говорять: «З усміхненою людиною приємніше мати справу, ніж із насупленою,
похмурою».
— Тож давайте будемо посміхатися, щоб іншим було
приємно!
2. Вправа
«Незакінчене речення»
— Закінчіть речення «Я усміхаюсь...».
3. Розповіді
підготовлених учнів
— Сміх — один із найсильніших захисників нашого
організму від негативного стресу, а отже від багатьох тілесних недуг. Під час
сміху в головному мозку людини виділяються гормони щастя, і ми почуваємося
радісно, захищеними від усяких негараздів. Той, хто любить сміятися, хто
сприймає життя іронічно, ніколи не захворіє на невроз.
— Усмішка і сміх — це ворота, через які до людини може
потрапити багато хорошого. Учені довели, що сміх збуджує центри позитивних
емоцій, створює добрий настрій, допомагає жити, вчитися і працювати.
— Щоб засміятись, людині потрібно напружити 17 м’язів,
а щоб насупитися — аж 43! Тому веселим і усміхненим бути легше, чи не
так?
Тож давайте будемо частіше посміхатися на користь
нашому здоров’ю!
4. Робота в
групах
Завдання: скласти із «розсипаних» слів прислів’я,
вислів про усмішку.
1-ша група. Від гніву старієш, від сміху
молодієш.
2-га група. Даруйте одне одному посмішки!
3-тя група. Усмішка лікує краще за ліки.
III.
ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ ТА МЕТИ УРОКУ
— Сьогодні ми ознайомимося із твором В. О.
Сухомлинського «Усмішка», з’ясуємо, чому від усмішки йде до всіх тепло.
ІV. РОБОТА НАД ТЕМОЮ УРОКУ.
ОПРАЦЮВАННЯ ТВОРУ "УСМІШКА".
- Коли вам стає радісно на душі?
- А тепер сідайте зручно і уважно послухайте
оповідання В.Сухомлинського
«Усмішка».
1. Виразне
читання оповідання вчителем.
2. Словникова
робота.
почимчикувала — тупала, дибала, йшла;
барвистого — різнокольорового, райдужного;
непривітний — похмурий, злий, насуплений.
Фізкультхвилинка
(Під мелодію "Пісні про
усмішку")
3.
Читання твору учнями самостійно.
4.
Робота в групах.
а) Знайдіть і доповніть
порівняння словами з тексту:
волосся
біле, мов … (спіла вишня);
срібна
пісня жайворонка тремтіла, мов … (той струмок, що ось- ось помре);
заясніли
кульбабки, мов … (маленькі сонця).
б) В останньому
абзаці відшукайте найдовші слова (насторожилась,
переливаючись).
в) У першому
абзаці прочитайте односкладові слова (був, на, що,
грав)
5. Додаткові відомості про посмішку.
- А давайте дізнаємось про
посмішку ще більше.
- Дитина посміхається ще до народження, знаходячись в утробі матері, а коли
народжується – дарує свою першу посмішку. Вона блаженна і божественна,
найпрекрасніша з усіх людських посмішок. А народжує її душа дитини. А
посміхається дитина не собі, а іншим.
- І сонце світить на небі не для себе, а для інших. І квіти ростуть… І
дощик ллється… Усе, що існує на Небі і на Землі – для інших. Воно
створено Творцем для людей з великої любові до них Небесного Батька.
Легенда «Як прийшла до людей Посмішка».
- На що ж здатна посмішка? (Міркування дітей).
V.
ПІДСУМОК УРОКУ.
- Чого навчає нас це оповідання?
- Коли жити в любові й добрі – усе життя на Землі
буде одною неповторною посмішкою.
- Отже, хто посміхається – той живе.
- Дякую за гарну працю. Будьте добрими!
Частіше посміхайтеся!
VI.
ДОМАШНЄ ЗАВДАННЯ.
- Розкажіть мамі чи бабусі про силу посмішки.
Список
використаних джерел
1. Читанка 4 класу частина 2 стр. 126.
2.
https://m.zf.fm
Немає коментарів:
Дописати коментар