четвер, 15 червня 2017 р.

Урок читання у 3 класі

Добровольська Г. В., вчитель початкових класів загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 3 м.Гайворон

Тема: Василь  Сухомлинський «Красиві слова і красиве діло»
(Урок читання  у третьому класі)

Мета: Ознайомити учнів з життєвим і творчим шляхом В. О. Сухомлинського. Вчити давати характеристику головним дійовим особам, порівнювати вчинки і поведінку персонажів;
розвивати зв’язне мовлення, навички швидкочитання;
виховувати доброту, чуйність;
Обладнання: Портрет В. Сухомлинського, картки зі словами, таблиці для розчитування, асоціативний кущ, кольрові кружечки.
Хід уроку
       I.            Організація класу
Встаньте, діти, усміхніться, нашим гостям уклоніться,
привітайтесь чемно, роботу почнемо.
Очікування від уроку.
ІІ. Мовна розминка
1. Гра «Закінчіть речення»
Байки пише (байкар)
Вірші складає (поет)
Казки вигадує (казкар)
Прозу створює (прозаїк)
-         Що таке оповідання?
-         Чим оповідання відрізняється від казки?
2. Розчитування за таблицею хором:
І стовпчик із захопленням, радісно;
ІІ стовпчик зі здивуванням;
ІІІ сумно
3. Вікторина «З якого це оповідання?»
 - Учитель, директор, клас, горбатенька (Горбатенька дівчинка)
 - Яринка, мама, маленька сорочечка (Як же все це було без мене)
 - Учителька Катерина Іванівна, учні, голубе небо, Валя (Я хочу сказати своє слово)

ІІІ Повідомлення теми і мети уроку.
-         Хто написав всі ці оповідання? (В. О. Сухомлинський)
Саме із ознайомлення з його  читацькою скарбничкою ми почнемо вивчати новий розділ  «Оповідання про справи твоїх ровесників»
-         Хто такий ровесник?
І. Опрацювання оповідання В. Сухомлинського «Красиві слова і красиве діло».
1. Робота над  заголовком твору.
 - Які слова називаються красивими?
 - А діла?
 - Про що йтиметься у цьому творі?
2. Читання вчителем.
 - Коли і де відбуваються описані події?
3. Словникова робота.
На одному подиху читаємо слова.
-         Які слова – антоніми? Суха-мокра
-         Синоніми? Гарна, красиві, дощ, негода
-         Спільнокореневі? Дощ, дощик
4. Читання «рибкою» (мовчазне)
 - Скільки дійових осіб у творі?
5. Аналіз змісту, вибіркове читання.
 - «дощиком» «Небо – земля»
 - Чому хлопці опинилися в хатинці?
- «ланцюжком»: на чию парту падає краплинка – той читає.
 - «вибіркове» читання:
А) Що за хатинка стояла серед поля? Прочитайте
Б) Чи знали хлопці четвертого хлопця?
В) Який у нього був вигляд?
Г) Що сказав перший хлопчик? А другий?
Д) Чи красиві слова цих хлопчиків?
Е) Як їх будемо читати?
Є) Що зробив третій хлопчик?
Ж) Чи в цей момент потрібніші йому жалісливі слова чи сухий одяг?
З) У яких словах висловлено головну думку?
Читання в особах
Фізкультхвилинка
Ми веселі їжаки…
V. Закріплення вивченого
1. Порівняльна характеристика першого і другого з третім хлопчиком.
(На дошці малюнки цих хлопчиків. Діти прикріплюють до них слова, що характеризують хлопчиків).
І хлопчик, ІІ хлопчик
ІІІ хлопчик
знає гарні слова
вміє співчувати
добрий
здатний до самопожертви
жалісливий
ставить себе на місце іншого
егоїстичний
вміє розуміти людей

2. Робота в парах
І гр. – редактори – змінити зачин і кінцівку оповідання.
ІІ гр. – дослідники – знайти порівняння.
ІІІ гр. – мовознавці – знайти 1 складові слова, крім прийменників і сполучників.
ІV гр. – пошуковці – найкоротше і найдовше речення.
V гр.. -  казкарі – змінити, щоб оповідання стало казкою.
3. Робота за ілюстрацією до оповідання.
 - Який епізод з оповідання зображено на малюнку?
4. Робота в групах.
Вибираємо колір: червоний, зелений, синій.
І гр. – червоний
ІІ гр. – синій                                                         скласти прислів’я із
ІІІ гр. – зелений                                   розсипаних слів і прикріпити їх на дошці

Прислів’я

-         Гарні не красиві слова, а добрі діла.
-         За добро добром платять.
-         Від теплого слова і лід розмерзає.

-         Яке прислів’я найбільше підходить до цього оповідання і може бути його заголовком?

4. Робота в зошиті.
VI. Підсумок уроку
1) Гра «Мікрофон»
Продовж речення:
-         Сьогодні на уроці я …
2) Складання асоціативного куща


В. О. Сухомлинський:
 - вчитель
 - директор
 - наш земляк
- любив дітей
- воював з фашистами, був поранений
- написав багато книг
 - складав казки
3) Самооцінка роботи учнів на уроці.
VI .оцінювання роботи учнів, мотивація оцінок.
VII. Підсумок уроку.
-         Діти, прочитаймо слова, що записані на дошці. Вони повинні стати кредом вашого життя.
Даруй, дитино, людям радість і тепло
І не лінуйсь робити гарні справи.
Вони сторицею повернуться добром
І світ для тебе стане сонечком яскравим.

VIII. Домашнє завдання: навчитися виразно читати і переказувати оповідання.

Немає коментарів:

Дописати коментар