Т. М. Гойда,
вчитель початкових
класів загальноосвітньої школи І – ІІІ
ступенів с. Червоне Гайворонського району Кіровоградської області
«Природа — величезної ваги виховний фактор, що
накладає свій відбиток на весь характер педагогічного процесу. Природа як світ,
в якому дитина народжується, пізнає навколишню дійсність і саму себе, полегшує
виховну роботу і водночас ускладнює її, бо робить її багатшою, багатограннішою.
Постійне спілкування з природою і взаємодія з нею стають істотною стороною
виховного процесу, — писав В. Сухомлинський у праці «Школа і природа»,
Як люди піклуються про тварин узимку?
(урок з природознавства у 2 класі )
Мета:
-
вчити дітей спостерігати та
виявляти зміни, що відбуваються у природі;
-
формувати в учнів уявлення про те, як зимують звірі;
-
обговорити, як можна допомагати
тваринам взимку;
-
розвивати мовлення школярів;
-
виховувати відповідальність,
любов до тварин, до прекрасного, дбайливе ставлення до природи;
-
залучати дітей до практичної
діяльності у вирішенні проблем природи.
Обладнання: зображення тварин, портрет і книги В.О.Сухомлинського.
Хід уроку
I.
Організаційний момент
Юні
друзі! Добрий день!
На
вас чекає гарний день.
Всі
веселі і здорові!
До
уроку всі готові?
І
незвичний в нас урок,
Зробим
ми один ще крок –
спостерігатимем
природу,
проконтролюємо
погоду,
поговоримо
про тварин,
як живеться взимку їм.
А щоб мандрівку
розпочати,
Потрібно чітко всім відповідати.
II. «Хвилинка спостережень»
Учень повідомляє про дату дня,
погоду, стан неба, вітер, інші явища. Діти звіряють із записами у Щоденнику
спостережень.
III. Актуалізація
опорних знань.
Перевірка домашнього завдання
— Яких тварин ми можемо зустріти
нині?
— Як вони живуть взимку?
— Чи доводилося вам спостерігати за звірами у зимовому саду, лісі,
парку? (Діти розповідають)
— Що вас вразило? Що сподобалось
чи засмутило? Чому?
Вчитель:Спостерігаючи
за тваринами , можна багато цікаво побачити. По-різному їм приходиться
виживати взимку. Хто ж їм допомагає?
IV. Повідомлення
теми і мети уроку.
— Сьогодні на уроці ви дпереконаєтеся, що тваринам потрібно допомагати
перезимувати.
V.
Вивчення нового матеріалу.
1. Робота з підручником.
Розгляньте с.86, 87 в підручнику
і розкажіть, яка змінилось життя тварин взимку.
Але спочатку треба розділитись за
групами.( Вибрати кружечок певного кольору)
1 група. Життя риб взимку
(сріблясті кружечки)
2 група. Життя птахів. (блакитні
кружечки)
3 група. Життя звірів. (коричневі
кружечки)
- Не перебиваємо,
- Уважно слухаємо,
- Відповідає один учень,
- Доповнюємо відповідь.
Запитання до 1 групи:
— Пригадайте, як змінилося взимку життя риб у
водоймах.
— Чому Карасик Золотенко просить порятунку? Чому
треба прорубати
в кризі ополонки?
Запитання до 2 групи :
— Як називають птахів, які зимують
у нас?
—Поміркуйте, чи відповідає дійсності зображене на
фотографії? З яким проханням звернулася Синьокрила Сойка?
— Не забувайте взимку підгодовувати птахів. їм
так потрібна ваша допомога!
Запитання до 3 групи:
— Якого листа написав їжачок Хитрячок?
— Чому звірі опинилися у небезпеці?
— Що таке годувальні майданчики?
— Чим пригощають тварин?
— Розгляньте фотографії на с. 87.
— Чи змінюється взимку життя домашніх тварин?
— Як люди дбають про свійських тварин узимку?
— А у кого вдома є бджоли? Як їх
доглядають взимку ?( Утеплюють вулики)
2. Фізкультпауза.
— Ви
втомились?
Саме час —
дружно відпочити
І знайому
фізхвилинку
В гості
запросити.
У володарки
Зими
Трішечки
замерзли ми.
Грудень
каже: «Пострибай!»
Січень
просить: «Присідай!»
Встали —
сіли, встали — сіли,
Розігріли
наше тіло.
Лютий місяць
нагадав:
Час нам
братися до справ.
Сіли, дітки,
всі гарненько.
Спинки
держимо рівненько.
Книги
відкриваємо —
Знання
здобуваємо!
2. Практична робота. Вивішування
годівничок.
— Кому ми вже зараз готові
допомогти? (Птахам шкільного саду)
—Де ми про це дізнались?(Під час
екскурсії до шкільного саду – милувались природою взимку. Побачили пташечок.
Вони шукали їжі. Разом з батьками виготовили годівнички)
— Тож вирушаймо!
(Діти разом з вчителем вивішують
годівнички)
VI. Узагальнення й систематизація
знань
Гра «Так чи ні»
—Холодно
взимку зайчатам і білці?
—Песику в будці, в сараї корівці?
—Мерзнуть у котика лапки і вуха?
—Мерзне ворона в лиху завірюху?
—Горю зарадити можемо ?
—В будку Шаркові настелим …(соломи),
—Зайчикові покладемо під кущик
—Кілька …(морквинок), листочок … (капусти).
—Теплу корівці поставим …(водичку),
—Птицям насиплемо крихт в …(годівничку).
—Як допоможемо дружно, малята, -
—Виживуть взимку… ( птахи і звірята). (За Л. Левченко)
—Песику в будці, в сараї корівці?
—Мерзнуть у котика лапки і вуха?
—Мерзне ворона в лиху завірюху?
—Горю зарадити можемо ?
—В будку Шаркові настелим …(соломи),
—Зайчикові покладемо під кущик
—Кілька …(морквинок), листочок … (капусти).
—Теплу корівці поставим …(водичку),
—Птицям насиплемо крихт в …(годівничку).
—Як допоможемо дружно, малята, -
—Виживуть взимку… ( птахи і звірята). (За Л. Левченко)
VII. Підсумок уроку.
Вправа «Мікрофон»
— Що нового дізналися на уроці?
— Хто допомагає звірам узимку?
—
Що цікавого запам’ятали про звірів?
— Назвіть тварин, які змінюють забарвлення хутра?(заєць, білка, горностай та інші – хутро стає сірішим,
менш помітним)
—
Назвіть
тварин, які готують запаси кормівсамостійно?
— Яким тваринам не потрібна допомога? ( Ті, що сплять –
їжак, ведмідь, борсук, кажан; ті, що вміють запасати корм самостійно- білка.)
VIIІ. Домашнє
завдання
С. 86-87.
— Напишіть листа - звернення до дітей інших
класів про
допомогу тваринам взимку. Поясніть, чому не можна залишатися байдужим.
Або
Уявіть себе тваринкою, що живе
зимує в нашому краї, і попросіть допомоги в учнів нашої школи.
Додатковий
матеріал
Білка - один з найбільш запасливих звірків. Білки починають
робити запаси ще влітку і займаються цим аж до перших холодів. Ці тварини
ховають в затишні місця горіхи, жолуді і гриби. Білка дуже вибіркова - для
зимової комори відбираються тільки хороші продукти, які не попсовані паразитами
і личинками. До речі, завдяки цим гризунам розростаються лісу. Пам`ять у білки
не дуже хороша, і тому тварина може просто забути, де закопав насіння або
жолудь. А згодом з цього насіння виростають нові дерева.
Зимова
комора норки
Норка - маленька
тварина родини куницевих - також робить запаси на зиму. Але так як норка є
хижаком, зміст її комори не так безневинно, як у білки. Цей хутровий звір
запасає живий корм - жаб. Норки кусають свою здобич в область скупчення нервів
на голові, і жаби залишаються нерухомими. Норка зберігає жаб в неглибокому
місці на дні річки. Також ці тварини запасають тушки дрібних гризунів, птахів і
риб, нерідко крадучи видобуток з мереж рибалок.
Живі консерви
кротів
Ці маленькі комахоїдні
тварини, незважаючи на розміри, є досить ненажерливими. За один раз кріт може
з`їсти кількість їжі, приблизно рівне його основній своїй масі. Тому зимові
запаси - це необхідна умова для виживання кротів. Ці тварини роблять своєрідні
живі консерви з улюбленої їжі - дощових черв`яків. Кроти, подібно норкам,
кусають видобуток в область голови, перекушуючи руховий нерв. Нерухомі, але ще
живі черв`яки відносяться в підземну камеру, де і зберігаються протягом
голодної зими.
·
Я
веселенький звірок: плиг з ялинки на дубок. (Білка)
·
Влітку наїдається, взимку висипається. (Ведмідь)
·
Живе в лісі; хижа, дика, душить курей та індиків.
(Лисиця)
·
Зимою в білому, як сніг,
А літом в
сірому гуляє.
Вловить його
ніхто не зміг,
Тому що довгі ноги має. (Заєць)
·
Хвостик короткий,
чотири копита
Великі вушка, рухається швидко(Козуля)
·
Ця свиня щетину
має,
В
лісі жолуді шукає,
Хижий,
лютий пан іклан
Називається…(кабан).
·
Жовта блискавка
невпинна
Між деревами пролине,
З гілки плигає на гілку
Ця мала руденька…(білка).
·
Куций хвостик,
довгі вушка,
Шерсть м’якенька, як подушка.
Скаче вгору, наче м’ячик.
Хто
це, діти? Сірий…(зайчик).
Василь
Сухомлинський
Ласкавий
вітер і холодний вітрюга
У
темному лісі, в глибокому яру спали два вітри. Ласкавий Вітер — хлопець з
синіми очима. А холодний Вітрюга — дід з колючою бородою.
Прийшла зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний Вітрюга. Встав, вийшов з лісу. Застогнала хуртовина. Йде по землі холодний Вітрюга, замерзають річки, гуде хуртовина.
Та ось піднялося сонечко вище над землею. Заболіла спина у холодного Вітрюги. Поплентав він у темний ліс, заліз у глибокий яр.
Прокинувся ласкавий Вітер, вийшов з лісу.
Засміялося сонечко, потекли струмки, зацвіли квіти, зашуміли трави.
Прийшла зима. Сонечко не могло піднятися високо над землею. Білі сніги вкрили поле. Зашуміли тривожно верховіття дерев. Прокинувся в глибокому яру холодний Вітрюга. Встав, вийшов з лісу. Застогнала хуртовина. Йде по землі холодний Вітрюга, замерзають річки, гуде хуртовина.
Та ось піднялося сонечко вище над землею. Заболіла спина у холодного Вітрюги. Поплентав він у темний ліс, заліз у глибокий яр.
Прокинувся ласкавий Вітер, вийшов з лісу.
Засміялося сонечко, потекли струмки, зацвіли квіти, зашуміли трави.
За матеріалами: Василь
Сухомлинський, "Куди поспішали мурашки". Казки. Для дошкільного віку.
Художник Галина Сокиринська. Київ, "Веселка", 1981, стор. 8.
Зайчик і місяць
Холодно взимку Зайчикові. Вибіг він на узлісся, а вже
ніч настала. Мороз тріщить, сніг проти Місяця блищить, холодний вітрець з яру
повіває.
Сів Зайчик під кущем, простяг лапки до Місяця, просить:
— Місяцю, любий, погрій мене своїми променями, бо довго ще Сонечка чекати.
Жалко стало Місяцеві Зайчика, він і говорить:
— Іди полем, полем, я тобі дорогу освітлю, прямуй до великого стогу соломи.
Попрямував Зайчик до стогу соломи, зарився в стіг, виглядає, усміхається до Місяця:
— Спасибі, любий Місяцю, тепер твої промені теплі-теплі.
— Місяцю, любий, погрій мене своїми променями, бо довго ще Сонечка чекати.
Жалко стало Місяцеві Зайчика, він і говорить:
— Іди полем, полем, я тобі дорогу освітлю, прямуй до великого стогу соломи.
Попрямував Зайчик до стогу соломи, зарився в стіг, виглядає, усміхається до Місяця:
— Спасибі, любий Місяцю, тепер твої промені теплі-теплі.
За матеріалами:
Василь Сухомлинський, "Куди поспішали мурашки". Казки. Для
дошкільного віку. Художник Галина Сокиринська. Київ, "Веселка", 1981,
стор. 7.
Список
використаних джерел
1. Василь
Сухомлинський, "Куди поспішали мурашки". Казки. Для дошкільного віку.
Художник Галина Сокиринська. Київ, "Веселка", 1981, стор. 8.
2.
Василь
Сухомлинський, "Куди поспішали мурашки". Казки. Для дошкільного віку.
Художник Галина Сокиринська. Київ, "Веселка", 1981, стор. 7.
3. Грущинська
І., Природознавство 2 клас, Киев,Освіта, 2012
Немає коментарів:
Дописати коментар