субота, 17 червня 2017 р.

Урок позакласного читання для учнів 1 класу

                                                                           С.І. Кавунська,
                                                                           вчитель початкових класів
                                                                           НВК «Гайворонська гімназія – ЗШ
                                                                           I III ступенів №5»
                                                                            Кіровоградської області

В.СУХОМЛИНСЬКИЙ «ПШЕНИЧНИЙ КОЛОСОК»

(урок позакласного читання для учнів 1 класу)
Тема: Урок позакласного читання. В.Сухомлинський «Пшеничний колосок»
Мета: Вчити дітей самостійно працювати з книжкою, виробляти навички виразного читання, розвивати навички зв'язного мовлення; збагачувати словниковий запас слів; виховувати любов до природи , потребу піклуватися про пташок; розвивати пізнавальні інтереси, навички техніки читання.
Обладнання: Книжка В.Сухомлинського « Пшеничний колосок», портрет автора, сигнальні картки, таблиці, схеми, ребуси, малюнки птахів, іграшки, посилки від Феї, лист від баби Яги.
                                      Телеграма.
Любі діти! Сьогодні у вас засідання клубу веселих та начитаних. Я приготувала для вас випробовування. На цьому засіданні ви повинні:
-         Гарно читати;
-         Гарно відповідати на запитання,а головне правильно;
-         Вміти пояснити значення слів, що зустрічаються  у творі;
-         Добре працювати на уроці.
Лише тоді ви зможете дізнатися, що вам послала Фея. Для цього вам потрібно відімкнути десять замків,здобувши десять ключів. Ключі добувають ті,хто буде самим активним.

Хід уроку.
I ключ. Мовна розминка.
1.     Артикуляційна хвилинка.
На дошці прикріплені картки з буками «а»,»у», «о», «е»,  «і».
-         Чітко вимовляти звуки,стежте за моїми вказівками. Говоріть тихо,голосніше,голосно,тихіше,тихо,голосніше.
-         Вимовте ці ж звуки додавши до них (л):
-         Вимовте звуки додавши до них (р).
2.Мовно-лексична вправа
Учитель починає речення, учні його закінчують:
     Зозуля кує: …(ку-ку,ку-ку!)
     Голуб воркує: …(гу-гу,гу-гу!)
     Півень кукурікає: …(ку-ку-рі-ку!)
     Сова кричить: …(угу-гу,угу-гу!)
3.Учні відгадують загадки про птахів, показують їх на малюнках.
(горобець,сорока,дятел,синичка,соловейко)
-         Які з них зимуючі, а які – перелітні?
II ключ.

1.     Відгадайте « Хто це робить?»
Співає …Шумить…Росте…Літає…
2.     Гра «Знайди зайве слово»(словниково-логічні вправи)
Ворона,синичка,граки,машина,журавель,шпак,дерево,горобчики.
-         Як одним словом їх можна назвати? ( птахи)
  Розмістіть назви птахів в порядку зростання кількості звуків у словах.
III ключ.
1.     Актуалізація вивчених знань про звуки.
2.     Загадка про шпака.
3.     Звуковий, та звуко - буквений аналіз слова «шпаченя».
VI ключ.
1.     З розсипанки слів скласти прислів'я:
 пташок

  Де

комашок

нема

 багато



-         Поясніть, як розумієте це прислів'я.
-         Який птах є санітаром лісу?
Фізкультхвилинка.
V ключ.
1.     Знайомство з книжкою В.Сухомлинського «Пшеничний колосок».
2.     Зміст.
Робота над казкою « Шпак – прилетів».
-         читання казки « лідерами читання»;
-         словникова робота( схід,кубельце,стурбувався) – група мовознавців.
VI ключ.
1.     Вправа на розвиток швидкості читання.
Читання речення,в якому не розділені слова(за вибором учителя).
Спочатку читають речення напівголосно, потім уголос протяжно,по шибки у пришвидшеному темпі, звичайним голосом, скоромовкою. Ділять на окремі слова.
2.     Робота над виразністю читання.
-         Який настрій був у шпака? Горобця?
-         Читання дощиком,
-         Вправа «Єпринт»;
-         Вправа «Закінчити речення».
VII ключ. Гра « Допоможемо хлопчику - Незнайку».
Вправа « Знайди помилку».
VX ключ. Характеристика героїв.
1.Гра « Доповни речення».
Шпак – веселий …
Горобець – стурбований …
На дошці написані слова й прикріплені малюнки шпака й горобця. Учні з'єднують слова із малюнками.
X ключ. Поетична скринька
Швидко слово називай,
Йому риму добирай.
1.     Затремтіла в лісі гілка,
Бо на неї сіла «білка»
2.     Грає весело сопілка:
Джу,джу,джу,- бриніла  «бджілка»
3.     На маленький пеньок
Сів спочити «колобок»
4.     На травиці є роса,
А у дівчини «коса»
5.     За котом побігла мишка,
Ой,яка цікава «книжка»
6.     Віршик будемо складать,
Щоб учитись на «12».
Усі замки  відімкнули. У скриньці : листи Феї, подарунки.

                      Список використаних джерел
1.     Сухомлинський В.О.  Серце віддаю дітям. – К.: Рад. шк., 1988. – 271 с.
2.     Шевченко Л.П. Серце, відкрите для дітей.(Передовий педагогічний досвід Кіровоградщини у новому баченні). – Кіровоград, 1998.- С.112
3.     Сухомлинський В. Народний учитель // Вибрані твори: В 5- ти томах.- К.: Рад. школа , 1977. – т.5
4.     Калініченко Н.А., Перебийніс Г.М. Сучасники Сухомлинського. – Кіровоград, 1998. – 260с.
5.     Сухомлинський В.О. Гаряча квітка. Оповідання і казки. – К.: Веселка, 1978. – с., іл.

6.     Сухомлинський В.О. Чиста криниця: Казки, оповідання, етюди: Для сімейного читання. – К.: Веселка, 1993 – 287с.: іл.

Немає коментарів:

Дописати коментар