вчитель
початкових класів
НВК
«ЗНЗ І-ІІ ступенів
-ДНЗ с. Тополі
Гайворонського району
«Виховуй у собі людину. Людина починається з
добра»
Виховний захід для учнів
початкових класів
Мета: вшанувати пам'ять великого педагога і письменника
В.О.Сухомлинського; поглибити знання про його життя і творчість; закріпити
вміння відтворювати зміст знайомих казок, а також оцінювати поведінку
персонажів; спонукати до творчості дітей; виховувати кращі риси характеру;
виховувати любов і поважне ставлення до творчості письменника; формувати
загальнолюдські цінності.
Обладнання:Святково
прибраний зал, портрет В.О.Сухомлинського,
живі квіти біля портрета, малюнки дітей, виставка книжок,
виставка його творів, живі квіти біля портрета письменника - педагога, відеозаписи казок Сухомлинського
Хід заходу:
Діти повинні жити у світі
живі квіти біля портрета, малюнки дітей, виставка книжок,
виставка його творів, живі квіти біля портрета письменника - педагога, відеозаписи казок Сухомлинського
Хід заходу:
Діти повинні жити у світі
краси, гри, казки,музики,
малюнка,
фантазії, творчості.
В.Сухомлинський
Вчитель
1: Доброго дня дорогі учні, шановні вчителі, батьки
та гості. Ми раді вітати Вас на урочистому святі присвяченому відомому українському
педагогу, вчителю, дитячому письменнику, поету та публіцисту – Василю
Олександровичу Сухомлинському.
«Виховуй у собі людину – ось, що
головне. Інженером можна стати за п’ять років, вчитися на людину потрібно все
життя», – така головна настанова великого педагога, людини з глибокою, чистою
душею, щирим відданим серцем – Василя Сухомлинського.
Усе життя В. Сухомлинський натхненно
працював , творив, вчив та виховував. І ось, діставшись до зірок, він педагог –
практик і письменник, публіцист та критик. Його найвідоміша праця була
перекладена на тринадцять мов світу, а наукові праці відомі далеко за межі
нашої країни.
А народився він на Україні. Саме тому
нам, українцям, соромно не знати ім’я Василя Олександровича Сухомлинського.
1 учень
Я – вчитель.
Я - любов і відданість,
Віра і терпіння.
Я – радість і співрадість,
Страждання і співчуття.
2
учень
Я – істина й серце,
Совість і шляхетність,
Я той, що йде, що дарує,
Жебрак і багатий.
Я вчитель і учень,
Вихователь і вихованець
3
учень
Я – той, що прокладає шлях,
І художник життя.
Я притулок дитинства
Й колискова людства.
Я посмішка майбутнього
Й смолоскип сущого.
4 учень
Я
вчитель від Бога
Й співпрацівник у Бога
Вчитель
Ця чудова поезія Ш. Амонашвілі ніби
спеціально написана про Василя Олександровича Сухомлинського. У кожному слові
звучить образ Василя Олександровича.
Бо Він Учитель з великої букви. Завжди
знав як навчати дітей, як зацікавити, що треба знати педагогу, щоб діти
розуміли його, ставали розумнішими та мудрішими.
Всього
себе віддавав наш дорогий земляк школі.
Наш захід ми присвячуємо творчості
видатного педагога, мудрого вчителя, директора школи, доброго сина і тата,
того, кому присвячувалися слова вірша – В.О.Сухомлинському.
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі.
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
Він залишив назавжди
Слід після себе у світі.
Слід той не зможуть змести
Сиві і славні століття.
Подивіться на ці задумливі очі, скільки в них доброти, тепла, розуму. Це не просто портрет великої Людини, а портрет великого Учителя, в якого вчилися і вчаться всі: і дорослі, і малі. Наша розповідь про Василя Олександровича – вчителя добра й краси.
Учень 1:« Це була людина високого поетичного дару. І не лише тому, що він писав і друкував вірші. Усе, до чого торкалися його руки, його серце, світилося поезією». (В. Терен)
Учень 2:Народився Василь Олександрович Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селянській родині в селі Василівці Кіровоградської області. Він був другою дитиною у сім᾽ї, яка мала чотирьох дітей.
Учень 3: Протягом 1926-1933 рр. він навчається в семирічній школі. Учителі та учні, з якими хлопець спілкувався у ці роки, спостерігали ранні вияви його творчої натури – він гарно малює, пише вірші, грає на народних музичних інструментах. У цей же час виявляється і його педагогічна обдарованість: він часто в оточенні дітей, заміняє вчителя, допомагає однокласникам.
Учень 4: Хочу звернути увагу на ще одну обставину, яка значною мірою вплинула на обрання професії, напрям творчості, і яка також характеризує психологічну сторону особистості Василя Олександровича. Справа в тім, що він зростав хворобливою дитиною, а це, на мій погляд, привело до самоаналізу, заглиблення у світ власних почуттів і переживань. Це з однієї сторони. А з іншої – викликало пильну увагу тих, хто перебував допомоги до менших, слабших, беззахисних.
Вчитель: Є
люди, як свічки
Згорають, відходять в небуття.
Є люди, як зірки, -
Горять і світять все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – серця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все і не згаснуть.
Ці слова про нього, хто 32 роки, вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших – він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.
(представлення виставки книг В.О.Сухомлинського, збірок мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих)
Кожна казка, кожне оповідання – розповідають читачам про неповторну красу природи, чуйність у взаєминах між людьми, магічну силу доброти, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла – мають дуже велику силу.
Учень 5: Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту.
Учень 6: Як людей полюбиш – пошануєш.
Силу для добра в душі відчуєш.
Учень 7: І закрутиться Земля скоріше,
Якщо разом станемо добріші.
Учень 8: Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
Учень 9: І якщо вона, як сонце світить,
То радіють і дорослі, й діти.
Вчитель:
Запам᾽ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто що б не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти – людина, і тому учись
Добро творити, людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою – це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся х добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
Дорогі діти, пограємо з вами у гру «Згадай як билося серденько». Що ви відчували, читаючи твори В.О.Сухомлинського? (відповіді присутніх)
Пісня: « Я бажаю вам усім»
Вчитель: Твори Василя Олександровича не залишили байдужими не тільки вас, але й художників, і вони намалювали ілюстрацію до них. (На екрані ілюстрації й малюнки. Вчитель коментує їх, а діти відгадують, до якого твору кожен з них.)
Якщо людина добра, з нею хочеться говорити, сміятись, мовчати, спілкуватись. Ось такими маємо бути й ми, бо таким був він – улюбленець народу. А народ – не забуває тих, хто залишив після себе добрий слід. Про це свідчить народна мудрість.
Гра «Знайдіть половинку»
Добро роби,
Згорають, відходять в небуття.
Є люди, як зірки, -
Горять і світять все життя.
Та ні, це не зірки, холодні, мертві.
Вони – серця, засвічені у небі,
Які горять, обігрівають все і не згаснуть.
Ці слова про нього, хто 32 роки, вів свій педагогічний щоденник, а потім його роздуми у щоденнику ставали книгами. Для наймолодших – він написав понад 1500 казок, новел і легенд, і ми їх читаємо залюбки.
(представлення виставки книг В.О.Сухомлинського, збірок мудрих і повчальних казок, оповідань, притч, новел, написаних для дітей і дорослих)
Кожна казка, кожне оповідання – розповідають читачам про неповторну красу природи, чуйність у взаєминах між людьми, магічну силу доброти, пробуджують у нас бажання захистити слабшого, допомогти старшим. Щира усмішка, добре слово і хоча б краплиночка тепла – мають дуже велику силу.
Учень 5: Добрим бути просто чи не просто?
Не залежить доброта від зросту.
Учень 6: Як людей полюбиш – пошануєш.
Силу для добра в душі відчуєш.
Учень 7: І закрутиться Земля скоріше,
Якщо разом станемо добріші.
Учень 8: Доброта з роками не старіє,
Доброта від холоду зігріє.
Учень 9: І якщо вона, як сонце світить,
То радіють і дорослі, й діти.
Вчитель:
Запам᾽ятай, моя дитино, з юних літ
На все життя, щоб знала, як прожити.
Людина для добра приходить в світ
Й покликана завжди добро творити.
Нелегко це, хто що б не говорив,
Й не кожному зробити це вдається.
Бо в світі стільки смертних є гріхів,
Що доброта не завжди йде до серця.
Та ти – людина, і тому учись
Добро творити, людям співчувати.
До цього світу пильно придивись,
Злим помислам навчися лад давати.
Йди з добротою – це собі затям,
Із ласкою, прихильністю, привітно.
Й не розлучайся х добрим почуттям,
Хай доброта в душі суцвіттям квітне.
Дорогі діти, пограємо з вами у гру «Згадай як билося серденько». Що ви відчували, читаючи твори В.О.Сухомлинського? (відповіді присутніх)
Пісня: « Я бажаю вам усім»
Вчитель: Твори Василя Олександровича не залишили байдужими не тільки вас, але й художників, і вони намалювали ілюстрацію до них. (На екрані ілюстрації й малюнки. Вчитель коментує їх, а діти відгадують, до якого твору кожен з них.)
Якщо людина добра, з нею хочеться говорити, сміятись, мовчати, спілкуватись. Ось такими маємо бути й ми, бо таким був він – улюбленець народу. А народ – не забуває тих, хто залишив після себе добрий слід. Про це свідчить народна мудрість.
Гра «Знайдіть половинку»
Добро роби,
Краса людини –
Усе добре приймай,
Хочеш собі добра,
Добре діло –
Не одежа красить людину,
в добрій справі.
не роби нікому зла.
роби сміло.
добре й тобі буде.
а злого уникай.
а добрі діла.
Учень 10: Які щасливі всі були б, коли б жили так, як народ вчить.
Хочеш буть щасливим, -
Квітів гарних насади.
Посади ти вишні, сливи,
Сам розквітнеш, мов сади
Хочеш буть щасливим, -
Встань раненько, не лінуйся,
Посміхнися людям мило,
Щиро Богу помолись.
Йдеш по вулиці – вклонися,
Привітай усіх стареньких,
Не підносся, не гордися,
Ти – билиночка маленька.
Хочеш буть щасливим, -
За добро усім віддай.
Справи рук своїх дбайливих
Щиро людям ти вручай.
Вчитель:В.О.Сухомлинський любив дітей. Бажав, щоб вони виросли добрими людьми. В його творах переважає доброта, бо він був таким: чуйним, добрим, працьовитим.
не роби нікому зла.
роби сміло.
добре й тобі буде.
а злого уникай.
а добрі діла.
Учень 10: Які щасливі всі були б, коли б жили так, як народ вчить.
Хочеш буть щасливим, -
Квітів гарних насади.
Посади ти вишні, сливи,
Сам розквітнеш, мов сади
Хочеш буть щасливим, -
Встань раненько, не лінуйся,
Посміхнися людям мило,
Щиро Богу помолись.
Йдеш по вулиці – вклонися,
Привітай усіх стареньких,
Не підносся, не гордися,
Ти – билиночка маленька.
Хочеш буть щасливим, -
За добро усім віддай.
Справи рук своїх дбайливих
Щиро людям ти вручай.
Вчитель:В.О.Сухомлинський любив дітей. Бажав, щоб вони виросли добрими людьми. В його творах переважає доброта, бо він був таким: чуйним, добрим, працьовитим.
А чи хочете ви перевірити кожен себе?
Гра
«Якщо ти добра людина, то зможеш…»
… бабусі, яка захворіла.
… сестричку, яка впала.
… однокласниці, яка хвилюється.
… мамі, що стомилась.
Вчитель:З чим порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідную днину,
З сонцем, що сяє і всіх зігріває,
З ніжністю мами, що нас обнімає.
І з джерельцем, що дає до водиці
Спраглим вустам у жару притулиться,
З ніжним теплом і усмішкою тата,
І з вітерцем, що злітає крилато.
З хлібом духовним, що з печі виймають,
З веснами ще, як сади зацвітають,
З чистими росами, ніжними квітами.
І з вечорами, що йдуть з оксамитками,
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.
Учень 11:
Боже! Дай нам силу й розум,
Щоб ми в школі добре вчились,
Віру теплу, серце чисте
Щоб добро ми всім робили.
Учень 12:
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить,
В її очах любов і ласка сяє.
Така людина сонечком горить.
Учень 13:
Шукаймо в людях доброти
І менше стане гіркоти
І зменшиться тривог у світі.
Учень 14:
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині,
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
Пісня «Не лінуйся працювати»
Вчитель: Гра «Салат з творів В.О.Сухомлинським»
( це складання твору, в якому задіяні всі позитивні герої інших творів)
Учень 15: Як поле засівається зерном, так наша нива – розумом, красою і добром.
Учень 16: Добро творити на Землі
Людині лиш дано.
І навіть діточки малі
Всі знають це давно.
Краса і море доброти
Оточує нас всіх.
Подібним будь до сонця ти,
Щоб зазвучав твій сміх.
Щоб ти освітлював всім шлях,
Як сонце з висоти.
Хай сяє усмішка в очах.
Будь завжди добрим ти.
Вчитель:
А ми покликані ці зерна проростити –
В дитячих щирих душах відродити.
І він допомагає це зробити…
Це вчитель з літери найбільшої, що є,
Це той, хто дітям серце віддавав своє.
Вклонімось, діти, перед ним –
Талановитим, мудрим і святим.
З любов᾽ю він служив людям, пам᾽ятаючи, що ніколи не слід поспішати з висновками, адже кожен має право на помилку, а ми бачимо душі людей, ніби через матове скло.
… бабусі, яка захворіла.
… сестричку, яка впала.
… однокласниці, яка хвилюється.
… мамі, що стомилась.
Вчитель:З чим порівняти нам добру людину?
З небом безмежним в погідную днину,
З сонцем, що сяє і всіх зігріває,
З ніжністю мами, що нас обнімає.
І з джерельцем, що дає до водиці
Спраглим вустам у жару притулиться,
З ніжним теплом і усмішкою тата,
І з вітерцем, що злітає крилато.
З хлібом духовним, що з печі виймають,
З веснами ще, як сади зацвітають,
З чистими росами, ніжними квітами.
І з вечорами, що йдуть з оксамитками,
З теплим світанням, що ллє промінцями.
З чуйністю, ласкою й казкою мами.
Учень 11:
Боже! Дай нам силу й розум,
Щоб ми в школі добре вчились,
Віру теплу, серце чисте
Щоб добро ми всім робили.
Учень 12:
Якщо людина добре серце має,
Вона іде у світ добро творить,
В її очах любов і ласка сяє.
Така людина сонечком горить.
Учень 13:
Шукаймо в людях доброти
І менше стане гіркоти
І зменшиться тривог у світі.
Учень 14:
Не говори про доброту,
Коли ти нею сам не сяєш,
Коли у радощах витаєш,
Забувши про чужу біду.
Бо доброта не тільки те,
Що обіймає тепле слово.
В цім почутті така основа,
Яка з глибин душі росте.
Коли її не маєш ти,
То раниш людяне в людині,
Немає вищої святині,
Ніж чисте сяйво доброти.
Пісня «Не лінуйся працювати»
Вчитель: Гра «Салат з творів В.О.Сухомлинським»
( це складання твору, в якому задіяні всі позитивні герої інших творів)
Учень 15: Як поле засівається зерном, так наша нива – розумом, красою і добром.
Учень 16: Добро творити на Землі
Людині лиш дано.
І навіть діточки малі
Всі знають це давно.
Краса і море доброти
Оточує нас всіх.
Подібним будь до сонця ти,
Щоб зазвучав твій сміх.
Щоб ти освітлював всім шлях,
Як сонце з висоти.
Хай сяє усмішка в очах.
Будь завжди добрим ти.
Вчитель:
А ми покликані ці зерна проростити –
В дитячих щирих душах відродити.
І він допомагає це зробити…
Це вчитель з літери найбільшої, що є,
Це той, хто дітям серце віддавав своє.
Вклонімось, діти, перед ним –
Талановитим, мудрим і святим.
З любов᾽ю він служив людям, пам᾽ятаючи, що ніколи не слід поспішати з висновками, адже кожен має право на помилку, а ми бачимо душі людей, ніби через матове скло.
Пам᾽ятаючи, що внутрішній світ людини – важливіший за її зовнішній вигляд. Адже без думок, почуттів, ми схожі на повітряну кульку, яка перетворюється на клаптик м᾽якої гуми.
Пам᾽ятаючи, що наша сила й краса в
гурті. Яскравим прикладом цього є намисто – барвисте та різнокольорове.
Кожна людина може бути чарівником. І для
цього не потрібна чарівна паличка, достатньо сказати добре слово або зробити
добре діло.
Учень
17: Доброта, як промінь сонця,
Що з᾽явився у імлі,
Пригорнувся до віконця
І розлився по землі.
Доброта, як ласка мами,
Віддає любов свою.
Ніжить серденько так само.
Як і пісенька в гаю.
Доброта, як щедрість літа, -
Радість, щастя і краса!
Як волошка серед жита.
Ще, як дощик і роса.
Пам᾽ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта.
(Велике серце на дошці з прикріпленими проблемами: біль, страх, одинокість, зрада, обман, байдужість. Діти говорять, як би вони могли полікувати серце. І, забираючи по-одній проблемі, на її місце прикріплюють квіточку.)
Вчитель:Дива відбуваються на наших очах. Серце здорове, воно розквітло.
( Ілюстрація з дівчинкою, яка гірко плакала, змінюється її щасливим обличчям з посмішкою.)
Учень 18:Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє віконце,
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям дарували.
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов несли.
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім було.
Що з᾽явився у імлі,
Пригорнувся до віконця
І розлився по землі.
Доброта, як ласка мами,
Віддає любов свою.
Ніжить серденько так само.
Як і пісенька в гаю.
Доброта, як щедрість літа, -
Радість, щастя і краса!
Як волошка серед жита.
Ще, як дощик і роса.
Пам᾽ятайте, любі діти,
Істина така проста!
Найцінніше в цілім світі –
Це любов і доброта.
(Велике серце на дошці з прикріпленими проблемами: біль, страх, одинокість, зрада, обман, байдужість. Діти говорять, як би вони могли полікувати серце. І, забираючи по-одній проблемі, на її місце прикріплюють квіточку.)
Вчитель:Дива відбуваються на наших очах. Серце здорове, воно розквітло.
( Ілюстрація з дівчинкою, яка гірко плакала, змінюється її щасливим обличчям з посмішкою.)
Учень 18:Щедро ллє проміння сонце
У твоє й моє віконце,
Щоб в теплі ми виростали
Й світло людям дарували.
Й де б ми в світі не були,
Щоб завжди любов несли.
Щастя, радість і тепло,
Щоб чудово всім було.
В світ прийшли ми: я і ти
Для любові й доброти!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і сильним.
Вчися правдою прожити.
Теплим словом вмій зігріти.
Вчись завжди допомагати
І людині співчувати.
І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко, світити!
І в душі завжди нести
Теплий промінь доброти!
Учень 19:
Хто він – педагог творець?
Дітям життя присвятив
Все їм віддав без вагання
Він їх безмежно любив
Знав їх сердець поривання.
Вчитель: Ось і підходить до свого завершення наша зустріч. Сподіваюся, кожен з вас вирішив для себе бути доброю людиною. І завжди робити щасливими тих, хто поруч з нами.
Для любові й доброти!
Будь привітним і прихильним,
Добрим, лагідним і сильним.
Вчися правдою прожити.
Теплим словом вмій зігріти.
Вчись завжди допомагати
І людині співчувати.
І старайся так прожити,
Щоб, як сонечко, світити!
І в душі завжди нести
Теплий промінь доброти!
Учень 19:
Хто він – педагог творець?
Дітям життя присвятив
Все їм віддав без вагання
Він їх безмежно любив
Знав їх сердець поривання.
Вчитель: Ось і підходить до свого завершення наша зустріч. Сподіваюся, кожен з вас вирішив для себе бути доброю людиною. І завжди робити щасливими тих, хто поруч з нами.
Твори
добро та будь завжди привітна,
Дитино!
Ти в світ приходиш для добра.
Любов у
серденьку, хай сонцем квітне.
Збагнути це тобі
пора.
На цьому наше
свято завершене. Дякуємо за увагу!
Список використаних джерел:
1. Журнал «Початкова школа»№9, 2010, 2011, 2012, 2013р.
2.Сухомлинський В.О. Слово вчителя в моральному вихованні. — Т. 5. — К., 1977.
3.Сухомлинський В.О. Слово про слово. — Вибр. тв. у 5-ти т., т. 5. — К.: Рад. шк., 1977.
4.Сухомлинський
В.О. Роль особи вчителя в духовному житті колективу та особистості. — Т. 1. —
К., 1976.
Немає коментарів:
Дописати коментар