Н.В. Волуйко, учитель української мови та літератури загальноосвітньої
школи І-ІІІ ступенів с.Солутове Гайворонського району Кіровоградської області
«Казка про щастя» В.О.Сухомлинського
(урок позакласного читання для 5 класу )
Мета: ознайомити учнів зі змістом казки, допомогти усвідомити
її ідейно-художній зміст; розвивати навички виразного читання, переказування,
виокремлення ключових епізодів, їх коментування ; викликати інтерес до творів
Сухомлинського, сприяти формуванню образного мислення і розвитку мовлення учнів
, збагачувати словниковий запас, вчити
дітей оцінювати вчинки і поведінку людей; виховувати дружні стосунки між
дітьми, почуття доброти, любові та поваги до рідних, друзів, до рідної землі.
Тип уроку : засвоєння нових знань
Обладнання: портрет В.О. Сухомлинського, наочний матеріал до уроку,
малюнки з різнокольоровими капелюшками .
Хід уроку
Кожен сам коваль свого щастя.
Ніхто не знає коли йому щастя усміхнутися має.
Народна мудрість
І. Організаційний момент
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
Слово вчителя
Шановні п’ятикласники, сьогодні на уроці ми продовжуємо
знайомитися із творчістю В.О. Сухомлинського – відомого українського педагога,
письменника. Читаючи твори В.О.Сухомлинського, щоразу вчишся по- новому любити рідну землю, поважати один одного , робити
добро. Вдома ви самостійно прочитали «Казку про щастя», на кожного з вас вона
справила своє враження і кожен з вас ,мабуть , задумався над запитанням : «А що ж таке щастя ?».
ІІІ. Основний зміст уроку
Сьогодні ми
вирушимо в незвичайну подорож до країни Щастя, по дорозі збираючи ключі від
нього. Ви вже знаєте з чого починається подорож. Так, зі збирання речей. Не
знаю, як ви, а я постійно забуваю взяти капелюшок. Сьогодні пропоную вам
вибрати той, який припав до душі. Дозвольте мені першій обрати капелюшок.
1.Жовтий (дати відповідь на запитання «Що таке щастя?»)
Учитель. Що таке щастя? Можливо, воно таке, як мильна кулька чи
метелик, яскраве й легке? А може воно має конкретну адресу й до нього можна
поїхати в гості? А, може, це бальзам, що продається в аптеці , чи багато грошей у руках і сите життя, чи коли ти просто
простягаєш руку й дістаєш зірку з неба? Щастя складається з окремих наших прагнень, бажань,
досягнень, перемог , успіхів. Це сукупність не тільки якихось благ, але й
піднесеного душевного стану. Щастя розсіяне по шляху життя, як квіти, які ми
зустрічаємо і збираємо. Але кожен йде своєю дорогою. І квіти він збирає лише
ті, які ростуть на його дорозі. Тому в кожного своє щастя.
А яка ваша думка про щастя? Давайте послухаємо ваші думки.
(Читання домашніх творів-роздумів про щастя ,отримують «ключі від щастя»)
Учитель. Кожному з нас хочеться, щоб подорож була приємною ,а
доля щасливою. Отож вибір другого капелюшка за вами…
2.ЗЕЛЕНИЙ –
(робота над жанровими особливостями твору)
Учитель. Чому
цей твір називають казкою?
(на дошці записано
поняття: казка, ознаки народної та літературної казки ).
Казка — один із основних жанрів народної
творчості, епічний, розповідний, сюжетний художній твір усного походження про
вигадані та фантастичні події.
Різниця між
літературною казкою і народною казкою полягає в наступному: 1.Літературна
казка — авторський твір на відміну від народної казки, яка виникла як малий
епічний жанр в результаті колективної творчості етносу.
2.Літературна
казка — жанр художньої літератури, в той час як народна казка — один із фольклорних
жанрів, особливість якого — усний переказ.
3.Літературна
казка може мати придуманий автором вільний сюжет.
4.
У
народній казці сюжетна лінія підпорядкована певній схемі, якої повинен
дотримуватися оповідач, щоб зберегти канву розповіді.
5.Система образів
у літературній казці довільна, в народній — обумовлена традиціями і
уявленнями про добрі і злі сили.
6.
Народна казка в художній формі відображає глибинний пласт колективної
свідомості і відноситься до найдавнішого виду усної народної творчості.
7.Літературна
казка може продовжувати національні традиції, але є плодом авторської уяви і в
жанровому плані близька до сучасних видів пригодницької та фантастичної
літератури.
(Відповіді
учнів, «ключі від щастя»)
Учитель. Під час
подорожі ніяк не обійтися без записника, тому я вам зараз пропоную обрати
капелюшок, щоб попрацювати в зошитах.
3.ЧЕРВОНИЙ – ( асоціативний « кущ»)
Учитель.
Щастя... Одне слово. Про що воно говорить вам, які асоціації викликає?
Спробуйте скласти асоціативний
"кущ".
(Учні працюють 3
хвилини, потім зачитують написане, відповідно отримуючи "ключі від
щастя".)
Учитель. У казці
, звичайно, були епізоди, які вразили вас найбільше. Отже, давайте сядемо
перепочинемо й поведемо бесіду про «Казку про щастя ». А
щоб сонце не припікало, пропоную одягти капелюшок.
4.БІЛИЙ – ( бесіда за змістом твору).
(Учні відповідають на запитання, підтверджуючи свої судження відповідними
місцями з тексту, після бесіди отримують "ключі від щастя")
1.Кому допомогла дівчинка?
2.Чи правильно вона вчинила?
3.Що бабуся побажала дівчинці?
4.До кого зверталася дівчинка за роз’ясненням?
5.Які відповіді вам запам’яталися?
6.Чому всі до кого зверталася дівчинка давали різні відповіді?
7.Що сказала
дівчинці мама?
ІV. Підсумок уроку
Учитель. На дошці написано ключове слова того питання, яке ми розглядаємо на уроці — "щастя". Спробуйте з ним скласти сенкан .
Сенкан — це вірш, що складається з п’яти рядків.
Слово ”сенкан” походить від французького слова ”п’ять” і позначає вірш у
п’ять рядків.
Правила написання:
1. Перший рядок має містити слово, яке позначає тему (звичайно, це іменник)
2. Другий рядок – це опис теми, який складається з двох слів (два
прикметника)
3. Третій рядок називає дію, пов’язану з темою, і складається з трьох слів
(звичайно це дієслова).
4. Четвертий рядок є фразою, яка складається з чотирьох слів і висловлює
ставлення до теми, почуття з приводу обговорюваного.
5. Останній рядок складається з одного слова — синоніма до першого слова, в
ньому висловлюється сутність теми, ніби робиться підсумок.
Щастя
Велике, людське,
Приходить,
охоплює, йде.
У
кожної людини свій
Талант.
Учитель. Наш урок і подорож добігають кінця. Чи сподобалася вам
сьогоднішня подорож? Які з міркувань, висловлених на уроці, вам запам’яталися ?
Нам залишилося
порахувати отримані вами "ключі від щастя" , бо кожен з них відкриває
нам світ знань й визначає, хто ж на сьогоднішньому уроці був найактивнішим.
Яке
це щастя – жити,
Сміятись
і радіти,
Щоденно
дарувати всім
Хоч
крихітку тепла.
Шляхів
в житті багато –
Тобі
їх вибирати,
Іди
мій друже, йди завжди
Дорогою
добра!
V.
Домашнє завдання
Виписати в
зошит прислів’я, приказки, вислови відомих людей про щастя
(5 – 7) .
Список використаних джерел
1.Бабаєва Л.П.
Виховуємо дітей змалку.- Х.: Веста: Видавництво «Ранок», 2008. – 192с. –
(Педагогічна Майстерня)
2.Лопатина О.
Родинне виховання 32 уроки доброти.Х.: Вид.група «Основа»: «Тріада+», 2007. –
160с.
3.4-е видання:
Великий тлумачний словник сучасної української мови [Текст] : 170 000 слів і
словосполучень / уклад. і голов. ред. В. Т. Бусел. — К.; Ірпінь: ВТФ «Перун»,
2004. — 1440 с.
4. Тоцька Тетяна.
Філософія для дітей та дорослих за літературними творами В.О.Сухомлинського.
К.: Шк.світ, 2010.- 128с.- (Бібліотека шкільного світу»)
5. Інтернет –
ресурси.
Немає коментарів:
Дописати коментар