четвер, 16 березня 2023 р.

Урок позакласного читання для учнів 3 класу

Н.П. Дунаєвська
вчитель початкових класів
КЗ "Гайворонський ліцей №1"


Людина починається з добра
(за творами Василя Сухомлинського)
рок позакласного читання у 3 класі)

Мета: продовжувати знайомство учнів з  життям і творчістю В.О.Сухомлинського; формувати в учнів уявлення про те, що добра, чуйна людина завжди допомагає іншим, поважає, добре ставиться до рідних і друзів; навчати учнів оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси, прагнути до самовдосконалення;  розвивати мовлення учнів, вміння читати й аналізувати самостійно прочитані твори, висловлювати свою думку, працювати в групах; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості; почуття гідності та відповідальності, спонукати творити добро, бути милосердним.
Обладнання: збірки творів В.О.Сухомлинського, портрет В.О. Сухомлинського, ілюстрації.
Хід уроку
І. Організація учнів до уроку.
1. Привітання.  - Добрий день, любий клас!
                              Дуже рада бачить вас!
                            - На урок прийшли ми знову
                               Працювати всі готові!
2. Емоційне налаштування на урок.
- З яким настроєм ви прийшли сьогодні на урок? Що відчуваєте?
(радість, віру в себе,задоволення, щастя, страх,тривогу, інтерес, сум,захоплення).
- І не дивно,бо кожен урок – це подорож , а я і подарую з неї вам – радість, піднесення, інтерес, добро, захоплення, перед  дорогою люди завжди відчувають такі почуття. Я  маю дві шкатулки. У одну шкатулку я заберу весь ваш смуток, страх, тривогу, а ось цю відкрию…
- Сподіваюсь, що ці приємні почуття  дійдуть до ваших сердець і допоможуть здійснитися всім вашим очікуванням і сподіванням.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності учнів. 
1.Вправа «Мікрофон»
-  Скажіть, будь ласка, яким би ви хотіли, щоб був у нас  сьогодні урок?
(цікавим, навчальним, продуктивним, творчим, добрим)
-         А якими для цього повинні бути ви?
 (активними, уважними, кмітливими, розумними, вихованими, допитливими )
– Працювати на уроці будемо за таким девізом:
               « Якщо людина добре серце має
                  Вона іде у світ добро творить
                  В її очах добро і серце сяє
                  Її сердечко сонечком горить»
   - Сьогодні на уроці ми поговоримо про добрі вчинки,  бо «хто творить добро  -  той творить життя».
IІ. Робота над виставкою книг
-       Розгляньте виставку книг.
-        Назвіть книги, які ви бачите на виставці.
-       Які твори ви уже читали?
 -   Хто є автором  книг?
-   Отже, з  творчістю якого письменника ми сьогодні будемо  продовжувати  знайомитися?  
 -  Ми  помандруємо стежками життя і творчості відомого педагога Василя Олександровича Сухомлинського
2.Бесіда про автора творів
-     Що ви знаєте про В.О.Сухомлинського? Які його твори читали?
(Народився В. О. Сухомлинський 28 вересня 1918 року в селі Василівка на Кіровоградщині в родині бідного селянина. Після школи навчався у Кременчуцькому педагогічному інституті і працював учителем української мови і літератури.  В. О. Сухомлинський - автор близько 1200 художніх творів – оповідань і казок для дітей)
      -   Героями творчості В. О. Сухомлинського найчастіше       виступають діти. Його твори вчать реагувати на  вчинки і поведінку героїв. Більшість творів письменника були написані в процесі безпосереднього спілкування з дітьми, під час екскурсій, бесід.
  -   Ходімо, діти, до школи.
-    Наша школа буде тут, під голубим небом, на зеленій травичці, під гіллястою грушею. Скинемо ось тут черевички і підемо босі, як звикли ви бігати ціле літо …
ІІІ. Робота над темою
1. Обговорення прочитаних творів В.О.Сухомлинського
- Які твори прочитали готуючись до уроку?
- Чого вони вас навчили?
2. Гра «Звідки ці рядки?»
1. Розрізали хлібину, яку щойно дідові принесли, та й ну уминати. («Каяття»)
2. Від жадоби у хлопчика руки затремтіли. («Страшний черв’ячок»)
3. На віражі крило зламалось, літак упав і розбився. («Гвинтик»)
4. Сергійко швидко встав, одягся і вони з батьком пішли в поле. ( «Які вони бідні»)
    Твори добро
Людина починається з добра,
Із ласки і великої любові,
Із батьківської хати і двора,
З поваги, що звучить у кожнім слові.
Людина починається з добра,
Із світла, що серця переповняє,
Ця істина, як світ, така стара,
А й досі на добро нас надихає.
Людина починається з добра,
З уміння співчувати, захистити,—
Це зрозуміти всім давно пора,
Бо ми прийшли у Світ добро творити.
– Сьогодні на уроці ми зробимо ще один крок дорогою добра, будемо
 говорити про добрі справи, про вміння дарувати добро іншим.
ІVФізкультхвилинка
 V.  Ознайомлення з твором  В.О.Сухомлинського «Суниці для Наталі»
   1. Самостійне читання оповідання учнями
    - Яке лихо трапилось з Наталкою?
   2) Читання оповідання учнями «ланцюжком»
- Чого вчить це оповідання?
- Яке прислів’я відповідає цьому оповіданню? Обґрунтуйте.
    Доброго шануй, а злого не шкодуй.
    Погано тому, хто добра не робить нікому.

4. Ознайомлення з твором В.О.Сухомлинського  «П’ять дубів»
1) Гра «РРррРибки». Самостійне читання оповідання учнями мовчки.
- Назвіть головних персонажів твору.
2) Робота в парах
- Прочитайте оповідання в парах. Поставте питання один одному. Дайте відповіді на запитання.
- Що дав вчитель Дмитрикові і Сергійкові?
- Хто з хлопчиків по-справжньому доглядав за деревцями, а хто не виконав роботу?
- Чому мовчав Дмитра батько?
- Який висновок можна зробити з прочитаного?
- Чому ж один з дубів загинув?
- А як ви думаєте, що треба було зробити, щоб росли дубки?
5.  Робота з оповіданням «Бабусин борщ», «Добре слово», «Горбатенька дівчина». Робота в групах.
Перша  група – «Бабусин борщ»
1. Куди приїхали дівчатка на літні канікули?
2. Чим бабуся пригощала онучок?
3. Чому весь час хвилювалась бабуся?
4. Чому дівчатка посміхались?
5. Яке доручення бабуся вирішила дати онучкам?
Вибіркове читання.
1. Знайди у тексті рядки, де йдеться мова про те:
- чому дівчатка хотіли скуштувати бабусиного борщу;
- який борщ зварила бабуся;
- як дівчатка їли борщ.
2. Прочитай діалог бабусі з онучками, не вживаючи слів автора.
3. Збери прислів’я. Як кожне з них пояснює головну думку оповідання?
Сердечко, словечко, гостре, коле.
Сніг, і, теплого, від, тане, слова.
Друга група – «Добре слово»
– Про кого це оповідання?
– Що сталося з дівчинкою?
1) Прочитати, що і у скільки років трапилося з дівчинкою.
2) Як родичі рятували дівчинку?
3) Прочитайте речення в якому говориться, скільки років було бабусі.
4) Прочитайте, що принесла бабуся дівчинці.
5) Прочитайте, через що Олине серце забилось сильніше.
6) Прочитайте кінцівку тексту.
– То в чому велика сила, що допомогла дівчинці одужати? (У доброму слові).
  Третя група  -  «Горбатенька дівчинка»
Питання для обговорення:
1. Прочитай, як клас зустрів незнайому дівчинку. Чому так хвилювався вчитель? Який іспит витримали діти?
2. Поясни значення виразів: живенько відчинив, впилися в незнайому дівчинку, полегшено перевів дух.
3. Які почуття вчителя передані у тексті?
4. Як по-іншому можна назвати оповідання? Знайди в оповіданні зачин, основну частину і кінцівку.
6. Підготуйся переказати оповідання
VI. Узагальнення вивченого матеріалу
  1.Бесіда-узагальнення по творчості В.О.Сухомлинського
   Сухомлинський: «З малих років учись жити так, щоб тобі було добре, приємно, коли робиш добре для людей, і неприємно, коли зробиш щось погане, негідне».
  VІІ. Підсумок уроку.
  1.Чого вчать нас твори  В.О. Сухомлинського?
- Кожна людина може бути чарівником і для цього не потрібна чарівна паличка. Достатньо сказати добре слово або зробити добре діло.   .          
  В небі завжди сонце світить ясно
  А в душі немає пустоти.
  Світ тобі всміхається прекрасний,
  Якщо є багато доброти.
2. Робота в парах

Поверніться один до одного, візьміться за руки і побажайте чогось доброго.

Немає коментарів:

Дописати коментар