О.А.
Дмитренко,
вчитель початкових класів
загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів
с. Вікнина
Гайворонського району
Кіровоградської області
ШКОЛА ДОБРИХ ВЧИНКІВ
(ЗА ТВОРАМИ ВАСИЛЯ ОЛЕКСАНДРОВИЧА
СУХОМЛИНСЬКОГО)
(урок
позакласного читання для учнів 4 класу)
Мета уроку:
продовжити ознайомлення з творами В.О.Сухомлинського; формувати уявлення про
те, що добра, чуйна людина завжди
допомагає іншим, поважає, піклується про стареньких, добре ставиться до рідних і друзів; навчати школярів
оцінювати вчинки головних героїв оповідань, наслідувати їх позитивні риси,
прагнути до самовдосконалення; розвивати
мовлення учнів; виховувати віру в силу любові, дружби, добра і справедливості.
Обладнання:
портрет В.О.Сухомлинського,комп’ютер,екран, виставка книг, корзинка «добрих
вчинків», презентація.
Хід уроку
І.
Організаційний момент.
Усміхнімось всі
навколо
Небу, сонцю,
квітам, людям,
І тоді
обов’язково
День для нас
привітним буде.
(Звучить
музика, діти – «квіти» і діти – «бджілки» танцюють. Несподівано музика
обривається, всі діти завмирають. Команда учителя «Збирається на дощ». «Бджілки» підлітають до «квітів» і беруть їх за руки.
Кожна квіточка говорить: «Добрий день! Я рада,що ти завітала саме до мене! Я
заховаю тебе від дощу». Бджілки дякують за гостинність і бажають успіхів у
сьогоднішньому дні.)
ІІ.
Мотивація навчальної діяльності.
Повідомлення теми і мети уроку.
-
Щира усмішка, добре слово і хоча б
краплина тепла мають велику силу. І на сьогоднішньому уроці позакласного читання
вони разом з бджілками допоможуть нам пройти дорогою добра за мудрими творами
В.О.
Сухомлинського і зібрати добрі вчинки в «корзинку добра».
ІІІ.
Робота над темою уроку.
Робота з виставкою книг.
1.
Слово вчителя.
Які
твори до уроку ви читали?
На
нашому уроці присутні бджілки, які допоможуть зібрати всі добрі справи в
«корзинку добра».
2.
Створення виставки книг.
«Казки
школи під голубим небом», «Гаряча квітка», «Андрійкова книжка».
3.
Повідомлення про життя В.О. Сухомлинського. ( На дошці портрет письменника з
написом 1918-1970.)
а) Довідкове бюро.
-
Що ви знаєте про В.О. Сухомлинського?
Заслужений учитель України.
Відомий письменник.
Писав для вчителів, батьків.
Для
дітей писав казки та оповідання.
б) Виступ всезнайок.
1-й учень:
-
Народився В.О.Сухомлинський 28 вересня
1918 року в селі Василівці на Кіровоградщині. Батько письменника працював
столяром, був освіченою і шанованою
людиною в селі.
2-й учень:
-
Василь Олександрович був учасником
війни. Після поранення повертається додому. В 1948 році стає директором Павлиської середньої школи. Написав для дітей
багато творів. 2 вересня 1970 року Василя Олександровича не стало.
3-й учень:
-
В.О. Сухомлинський – великий педагог,
письменник. Він дуже любив дітей. З-під його пера з’явилось багато цікавих розповідей про ласкаве сонечко
і м’яку зелену травичку, про працелюбних мурашок, веселого метелика, про дітей.
4-й учень:
-
Він був доброю людиною і хотів, щоб його
учніі всі діти виростали добрими, чуйними, працьовитими, любили і поважали
своїх батьків, свою рідну землю, свою Батьківщину.
ІV.
Фізкультхвилинка.
Добре те, що
сонце світить.
Добре те, що віє
вітер.
Добре те, що цей
ось ліс
Разом з нами ріс
і ріс.
Добре вчитися у
школі.
Добре гратися у
дворі.
Добре те, що в
нашій річці
Чиста, синяя
вода
І мене матуся
рідна
Після школи
вигляда.
V. Обговорення
прочитаних творів.
Учениця.
Людина
починається з добра.
Сказав мудрець:
Живи: добро
звершай !
Та нагород за це
не вимагай!
Лише в добро та
в вищу правду віра
Людину відрізня від мавпи й звіра.
Хай оживає
істина стара:
Людина
починається з добра!
Любов Забашта.
1.
«Красиві слова і красиве діло».
а) Пояснити заголовок оповідання.
б) Як ви думаєте: «красиве слово і красиве діло» -
це одне і теж?
в) Словникова робота. Пояснити вислів «Мокрий, як
хлющ».
г)Бесіда за змістом оповідання.
Учитель: Що ж наші бджілки покладуть до корзинки –
які добрі справи вони відібрали?
2.
«Щоб ти став кращий»
а) Стисло
переказати оповідання.
б) Демонстрація
малюнків.
Учитель: Що
зараз в лапках бджілок ми прочитаємо?
3.
«Врятував сонечко».
-
Що спільного в цих оповіданнях?
-
Над чим замислюється автор і герої оповідання?
Учитель:
Які добрі вчинки підмітили наші трудів ниці?
VІ. Читання
та обговорення творів.
1.
«Сива волосина»
а)Читання
мовчки.
б) Читання
вголос «ланцюжком».
- Що побачив
Михайлик у косі матері?
- Про що запитав
хлопчик маму через кілька днів?
- Від чого
боліло серце матері?
- Чи зрозумів
провину хлопчик?
- Придумайте
продовження цього оповідання.
Учитель: Щоб
вам, любі бджілки, хотілося покласти до корзинки?
2.
«Дивний мисливець»
- Головним
героєм якого оповідання є дід Максим?
- Чому текст
називається «Дивний мисливець»?
- Яким ви
уявляєте діда Максима?
- Якими рисами
характеру можна охарактеризувати героя цього оповідання?
3.
Інсценізація оповідання «Бабусин борщ»
- Чи сподобалася
вам поведінка дівчаток,адже вони сказали неправду?
- Чому вони це зробили?
- То чого вас
навчає це оповідання?
Учитель: Які
добрі вчинки зібрали наші помічниці?
VІІ. Літературна гра.
-
Утвори прислів’я, приказки. Поясни, коли
так говорять.
У кого совісті
нема - стежка утоптана.
З поганої
трави добрих людей.
Сам себе раз
у той і собі має.
До доброї
криниці не буде доброго
сіна.
Світ не без нема й сорому.
Хто людям добра
бажає, рік любить.
VІІІ. Підсумок
уроку.
1.
«Вільний мікрофон».
-
Чому урок має назву «Школа добрих
вчинків»?
-
Які добрі вчинки зібрали до корзинки
бджілки – трудівниці?
-
Чого вчать нас твори В.О.Сухомлинського?
Знати, цінувати,
оберігати минуле.
Любити й
поважати своїх батьків.
Поважати
старших.
Бути
справедливими у своїх діях і вчинках.
Розуміти
оточуючих нас людей.
Бути добрими
людьми.
2.
Гра «Доскажи словечко».
Щедро ллє
проміння сонце
У твоє й моє
…(віконце).
В світ прийшли
ми: я і ти –
Для любові й
…(доброти).
Будь привітним і
прихильним,
Добрим,лагідним
і …(сильним).
Вчись завжди
допомагати
І людині
…(співчувати).
В дружбі всі,щоб
виростали
Й дружбу
людям…(дарували).
І в душі завжди
несли
Теплий промінь
…(доброти).
ІХ.
Домашнє завдання.
-
Наступний наш урок позакласного читання
проведемо за темою «Природа – наш спільний дім». Список рекомендованої
літератури – у «Куточку читача».
Список використаних джерел
1. В.О. Сухомлинський «Вибрані
твори в 5 томах (т.5 «Радянська школа» 1977).
2. В.О. Сухомлинський «Гаряча
квітка».
3. В.О. Сухомлинський «Школа під
голубим небом».
4. Ольга Сухомлинська «Свіжий
вітер казки».
Немає коментарів:
Дописати коментар